Szalona prośba do policji. Chcą spalić Biblię, Torę i Koran

Biblia, Tora i Koran. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Biblia, Tora i Koran. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA

Do szwedzkiej policji wpłynęły trzy wnioski od różnych osób o pozwolenie na spalenie Koranu, Tory, Biblii, a także niesprecyzowanych „tekstów religijnych” – podał w środę szwedzki nadawca publiczny SVT.

Jak wynika ze złożonych dokumentów, Koran przed meczetem w centrum Sztokholmu chce w najbliższym czasie spalić 50-letnia kobieta. Torę oraz Biblię przed ambasadą Izraela 15 czerwca zamierza spalić „w imię obrony wolności słowa” 30-letni mężczyzna. Natomiast niesprecyzowane bliżej „teksty religijne” 12 czerwca planuje zniszczyć osoba prywatna w centrum Helsingborga na zachodzie kraju.

REKLAMA

Dokonanie spalenia Koranu w ubiegłym tygodniu w Sztokholmie przez 37-letniego imigranta z Iraku spowodowało krytykę państw muzułmańskich, w tym Turcji, której władze od roku blokują wejście Szwecji do NATO.

Policja odmawiała mężczyźnie pozwolenia na demonstrację, powołując się na opinię służb specjalnych SAPO o możliwym wzroście zagrożenia terrorystycznego. Dwie instancje sądu administracyjnego uchyliły jednak decyzję policji. W Szwecji prawo do wyrażania poglądów jest chronione w konstytucji.

Sprawca spalenia Koranu jest podejrzany o podżeganie do nienawiści, a dochodzenie w tej sprawie prowadzi szwedzka prokuratura.

REKLAMA