Erdogan rozmawiał z Bidenem przed szczytem NATO

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP/EPA
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Recep Tayyip Erdogan i Joe Biden rozmawiali telefonicznie w niedzielę 9 lipca. Prezydenci Turcji i USA poruszyli w szczególności temat członkostwa Szwecji w NATO i dostarczenia Turcji amerykańskich myśliwców F-16.

Ankara uzależnia poniekąd zgodę na wstąienie Szwecji do paktu, m.in. od dostaw amerykańskich samolotów. Oficjalnie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan blokuje członkostwo Szwecji w NATO ze względu na udzielony tam azyl Kurdom, których oskarża o terroryzm.

REKLAMA

Jeszcze w tym tygodniu w Wilnie na szczycie Sojuszu Atlantyckiego dojdzie dodatkowo do jego bezpośredniej rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem, co ogłosiła w niedzielę turecka prezydencja.

Komunikat Ankary brzmi: „Obydwaj przywódcy zgodzili się spotkać osobiście w Wilnie i szczegółowo omówić stosunki dwustronne między Turcją a Stanami Zjednoczonymi oraz kwestie regionalne”.

W komunikacie znalazła się wzmianka, że „Prezydent Erdogan, zauważając, że nie jest właściwe łączenie prośby Turcji o F-16 z członkostwem Szwecji, podziękował prezydentowi USA Bidenowi za jego poparcie dla starań Ankary o F-16”.

Erdogan ma się spotkać w poniedziałek w Wilnie także z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem. Jego zdaniem „Szwecja podjęła kroki we właściwym kierunku, wprowadzając zmiany w ustawodawstwie antyterrorystycznym, ale członkowie organizacji terrorystycznej PKK/PYD/YPG nadal swobodnie demonstrują w Szwecji pochwalając terroryzm, co zakłóca podjęte wcześniej starania”.

Źródło: AFP/ Le Figaro

REKLAMA