Mularczyk: Ukraina kluczy w tych kwestiach

Arkadiusz Mularczyk
Arkadiusz Mularczyk. / Foto: PAP
REKLAMA

Ukraina w sprawie rzezi wołyńskiej kluczy – powiedział w środę wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk w Polskim Radiu 24. – W interesie Ukrainy jest to, aby stanęła w prawdzie i tę sprawę w sposób jasny i klarowany wyjaśniła w relacjach polsko-ukraińskich – dodał.

Wiceszef dyplomacji, zapytany dlaczego podczas uroczystości w 80. rocznicę kulminacji zbrodni wołyńskiej nie było zasady wzajemności, powiedział, że „oto trzeba pytać stronę ukraińską, a także o jej postawę, jaką prezentuje w kwestiach Wołynia”.

REKLAMA

My w sposób zdecydowany pamiętamy o zbrodniach popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA na Wołyniu – podkreślił. – Absolutnie domagamy się tej prawdy, ekshumacji ofiar oraz upamiętnienia. Nasze stanowisko jest jasne – dodał wiceminister.

Strona ukraińska wyraża pewnego rodzaju gesty, ale jednak mimo wszystko wprost nie padają pewne kwestie i to widzimy zarówno w wystąpieniu pana ambasadorowa Ukrainy, ale też w wystąpieniu pana prezydenta. To pokazuje, że jednak Ukraina kluczy w tych kwestiach – zaznaczył Mularczyk.

Odniósł się także do tego, że strona ukraińska nie wyraża również zgody na przeprowadzenie ekshumacji niemieckich ofiar z Lwowa z 1939 r. oraz ofiar NKWD. – Myślę, że Ukraina popełnia błąd nie stając jasno w prawdzie wobec tej spawy, dlatego że ta sprawa będzie po prostu przedmiotem rozgrywki prze kolejne lata. Jeśli nie dojdzie do pewnego i pełnego oczyszczenia tych niezagojonych ran z przeszłości – mówił wiceszef MSZ.

W jego ocenie ta sprawa będzie także „rozgrywana przez naszych jednych i drugich sąsiadów”. – Trzeba powiedzieć jasno, że te ziemie były pod okupacją niemiecką i część odpowiedzialności spoczywa także na III Rzeszy. Ta sprawa będzie również rozgrywana przez Rosjan, którzy będą w Polsce i na Ukrainie tą sprawą grać – podkreślił wiceszef MSZ.

Wskazał, że „w interesie Ukrainy jest to, aby stanęła w prawdzie i tę sprawę w sposób jasny i klarowany wyjaśniła w relacjach polsko-ukraińskich”. – Myślę, że powinniśmy się bardzo poważnie zastanowić, jakie są motywacje strony ukraińskiej, dlaczego strona ukraińska tak kluczy – dodał Mularczyk.

Morawiecki w końcu zebrał się na odwagę i powiedział głośno prawdę o Wołyniu [VIDEO]

REKLAMA