NATO zachęca Putina do kontynuowania wojny

Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Brak konkretnych perspektyw dotyczących członkostwa Ukrainy w NATO zachęca Władimira Putina do kontynuowania wojny przeciwko państwu ukraińskiemu – ocenił w środę Kurt Volker, były specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy, komentując wyniki szczytu Sojuszu w Wilnie.

„Nikt nie powinien był myśleć, że NATO wystosuje oficjalne zaproszenie dla Ukrainy, by od razu wstąpiła do Sojuszu. To zawsze była kwestia tego, czy NATO daje Putinowi odpowiednie sygnały w sprawie perspektywy, czy Ukraina stanie się członkiem NATO. Niestety takiego sygnału nie zobaczyliśmy” – stwierdził Volker podczas dyskusji online w ramach Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa.

REKLAMA

Według niego na szczycie w Wilnie faktycznie powtórzono to, co było powiedziane w Bukareszcie w 2008 roku. „Miejsce Ukrainy w przyszłości jest w NATO, ale nie ma procesu, nie ma ram czasowych, nie ma pewności, nie ma szczerości w tych słowach” – ocenił.

Volker podkreślił, że „powtórzenie tych niekonkretnych słów powoduje dużo szkód”. „Mówi to Putinowi: walcz dalej, ile chcesz” – dodał amerykański dyplomata.

„Powinniśmy robić na odwrót: pokazać, że zamiar Putina odbudowy rosyjskiego imperium nie zrealizuje się. A teraz zachęcamy go do robienia tego” – podsumował Volker.

REKLAMA