Stoltenberg: Ustaliliśmy najbardziej szczegółowy plan obronny NATO od czasów zimnej wojny

Jens Stoltenberg. / Foto: PAP
Jens Stoltenberg. / Foto: PAP
REKLAMA

Ustaliliśmy najbardziej szczegółowy plan obronny NATO od czasów zimnej wojny – powiedział w środę w Wilnie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, podsumowując szczyt Paktu Północnoatlantyckiego w Wilnie.

„Podjęliśmy szereg decyzji mających dostosować sojusz do przyszłości” – powiedział szef NATO, kończąc „historyczny szczyt w Wilnie”.

REKLAMA

Podczas szczytu „wysłaliśmy też Ukrainie jasny i silny sygnał dotyczący jej przyszłości w NATO” – zaznaczył Stoltenberg. „Uzgodniliśmy wieloletni plan pomocy wojskowej dla Ukrainy, by pomóc jej pozbyć się standardów sowieckich i zbliżyć do natowskich” – wyjaśnił szef NATO.

Stoltenberg przypomniał, że podczas dwudniowego szczytu w litewskiej stolicy przywódcy sojuszu zgodzili się usunąć wymóg wypełnienia przez Kijów Planu Działań na rzecz Członkostwa (MAP), podjęli decyzję o wysłaniu Ukrainie dodatkowych pakietów uzbrojenia oraz „wysłali Ukrainie najsilniejszy w historii sygnał dotyczący jej przyszłości w NATO”.

Sekretarz generalny NATO podkreślił znaczenie powołania Rady NATO-Ukraina, której inauguracyjne posiedzenie odbyło się w środę w Wilnie. „Występujemy tam jako równi” – przypomniał Stoltenberg.

„Ukraina otrzyma zaproszenie do NATO, gdy sojusznicy uznają, że warunki są spełnione. To jasny i silny sygnał szczytu w Wilnie” – zapewnił szef NATO.

Stoltenberg zaznaczył, że podczas spotkania liderów NATO i ich partnerów poruszono też temat bezpieczeństwa regionu Indo-Pacyfiku. „Spotkaliśmy się z liderami Australii, Japonii, Nowej Zelandii, Korei Płd. i UE. NATO to sojusz regionalny, ale zmagamy się z wyzwaniami globalnymi” – wskazał.

„Potępiamy program nuklearny Korei Płn., wzmacniamy związki z partnerami z regionu Indo-Pacyfiku, w tym w m.in. sektorach bezpieczeństwa morskiego, cybernetycznego, nowych technologii” – wymienił Stoltenberg. Z Wilna Jakub Bawołek

REKLAMA