Kolejne informacje o szkoleniach ukraińskich żołnierzy w Polsce przez Francuzów

Czołg francuskiej armii.
Czołg francuskiej armii. Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Wikimedia, 7th Army Training Command, CC BY 2.0
REKLAMA

Francuskie media opublikował reportaż ze szkolenia przez armię francuską w Polsce żołnierzy ukraińskich. Przypomniano, że armie zachodnie mają wyszkolić i wyposażyć do końca lata tego roku 14 brygad bojowych, czyli ponad 40 tys. ludzi.

Szkolenia odbywają się w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, ale także w „gdzieś w Polsce”, gdzie znaleźli się także instruktorzy armii francuskiej. France Info podaje, że armia francuska przeszkoliła w naszym kraju już 1600 ukraińskich żołnierzy.

REKLAMA

Obecnie Francuzi szkolą 500 Ukraińców w ramach czterotygodniowych cykli. Program obejmuje m.in. „techniki walki w miastach”, także rozminowywanie miast. Francuski chorąży mówi dziennikarzom, że „jego ukraiński uczniowie szybko się uczą i są bardzo zmotywowani”.

Cytowany jest także „Aleksander, doświadczony już oficer armii ukraińskiej”, który powiedział, że jego grupa chce udoskonalić techniki, ale są tu też żołnierze bez doświadczenia bojowego. Szkolenie odbywa się na różnych poziomach, od technik walki piechoty, po szkolenie snajperów, czy obsługę dronów.

Szkoleni m.in. w Polsce żołnierze mają stanowić podstawową kadrę dla nowo formowanych jednostek. W ciągu 4 tygodni przechodzą od szkolenia elementarnego do szczegółowych zadań na poziomie sekcji, kompani, aż do poziomu batalionu.

Prócz tego szkolenia w Polsce, także we Francji przeszkolono 3600 żołnierzy ukraińskich. Tam szkolenia dotyczyły m.in. obsługi dostarczonych przez Paryż na Ukrainę samobieżnych dział CAESAR czy lekkich czołgów AMX 10.

REKLAMA