Szwecja w NATO? Węgry zajmą się tym w połowie września

Węgry są dalekie od zaakceptowania obecności Szwecji w NATO. Zdjęcie: Canva
Węgry, Szwcja i NATO. Zdjęcie: Canva
REKLAMA

Parlament Węgier podejmie prace związane z kwestią ratyfikacji akcesji Szwecji do NATO w połowie września – powiedział w czwartek szef komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu Zsolt Nemeth, cytowany przez agencję Reutera.

Jak powiedział Nemeth, nie ma potrzeby wcześniejszej organizacji nadzwyczajnej sesji parlamentu w tej sprawie, ponieważ głosowanie w Turcji będzie miało miejsce najwcześniej jesienią.

REKLAMA

Wcześniej węgierskie media informowały, że opozycja zamierza złożyć wniosek o organizację nadzwyczajnego posiedzenia izby, a sprzeciw wobec takiej inicjatywy może być w obecnych okolicznościach niewygodny dla koalicji Fidesz-KDNP.

Ratyfikacja przystąpienia Szwecji do NATO nie nastąpi w tureckim parlamencie przed październikiem – zakomunikował w środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który brał udział w dwudniowym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie.

Wcześniej w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że Erdogan wyraził zgodę na przekazanie Wielkiemu Zgromadzeniu Narodowemu Turcji wniosku o akcesję Szwecji do NATO.

„Teraz jest to tylko kwestia techniczna, aby zakończyć proces przystąpienia Szwecji do NATO” – stwierdził po tym oświadczeniu minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

Członkowie rządu Viktora Orbana powtarzają, że Węgry nie będą ostatnim krajem Sojuszu, który zgodzi się na przystąpienie Szwecji do NATO. Wcześniej węgierscy politycy utrzymywali, że przeszkodą jest zły stan stosunków dwustronnych.

Wnioski Finlandii i Szwecji o przystąpienie do Sojuszu zostały złożone w parlamencie rok temu. Głosowanie nad wnioskiem fińskim odbyło się pod koniec marca, zaraz przed głosowaniem w tej sprawie w parlamencie tureckim.

Finlandia została trzydziestym pierwszym członkiem Sojuszu 4 kwietnia.

REKLAMA