Postęp w Arabii Saudyjskiej. Izraelczycy nie będą już nazywani „małpami” i „świniami” w podręcznikach

Izrael i Arabia Saudyjska. Zdjęcie ilustracyjne: Canva
Izrael i Arabia Saudyjska. Zdjęcie ilustracyjne: Canva
REKLAMA

Z podręczników w Arabii Saudyjskiej usunięto antyizraelskie treści; Izraelczycy nie będą już nazywani małpami i świniami – poinformował portal ynetnews.com, powołując się na analizę instytutu badawczego IMPACT w Londynie.

Na polecenie władz usunięto między innymi odniesienia do Żydów jako małp i świń, które czczą diabła, a także opisy ich jako „zdrajców z natury” i zaprzysięgłych wrogów islamu. Usunięto również fragmenty o wykorzystywaniu przez syjonistów „kobiet, narkotyków i mediów” do osiągnięcia swoich celów oraz o spiskach, w których Izrael planuje rozszerzyć swoje granice do rzeki Nil w Egipcie i do Eufratu w Iraku – czytamy w powiadomieniu.

REKLAMA

Podręcznik do historii w szkole średniej nie zawiera już lekcji na temat pozytywnych rezultatów pierwszej intifady i nie nazywa już Izraela „oszukańczą demokracją”. Z jednego z podręczników usunięto również twierdzenia oskarżające Izrael o podpalenie meczetu Al-Aksa w 1969 roku, a także osąd, że powodem rozpoczęcia przez Izrael wojny sześciodniowej było pragnienie przejęcia kontroli nad świętymi miejscami islamu i chrześcijaństwa w Jerozolimie oraz szybami naftowymi na Półwyspie Synaj – przekazał portal ynetnews.com.

Analiza przeprowadzona przez międzynarodowy instytut badawczy i polityczny IMPACT w Londynie, który bada i analizuje treści podręczników na świecie w celu promowania pokoju i tolerancji zgodnie ze standardami UNESCO, obejmowało analizę 301 podręczników opublikowanych w ciągu ostatnich pięciu lat przez saudyjskie Ministerstwo Edukacji – napisał portal.

REKLAMA