Brytyjczycy próbują powstrzymywać nielegalną imigrację. Będą szybkie deportacje

La Manche. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
La Manche. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Projekt ustawy o nielegalnej imigracji, którego celem jest zatrzymanie niekontrolowanego napływu nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii, został w nocy z poniedziałku na wtorek ostatecznie zatwierdzony przez brytyjski parlament.

Rządowy projekt pod koniec kwietnia został już zaaprobowany przez Izbę Gmin, ale Izba Lordów, w której rząd nie ma większości, próbowała przez wprowadzane poprawki maksymalnie go osłabiać. Przez ostatnie kilka tygodni projekt krążył między obydwoma izbami, które dążyły do wypracowania kompromisowej wersji.

REKLAMA

Ostatecznie Izba Lordów na sesji nocnej projekt zatwierdziła. To oznacza, że do jego wejścia w życie brakuje już tylko aprobaty króla, co jest krokiem wyłącznie proceduralnym. Ustawa po wejściu w życie nałoży na ministra spraw wewnętrznych prawną odpowiedzialność za deportację osób, które nielegalnie dostały się do Wielkiej Brytanii.

Migranci mają być deportowani do kraju pochodzenia, jeśli jest bezpieczny lub do Rwandy, z którą brytyjski rząd zawarł umowę w tej sprawie, ewentualnie do innych bezpiecznych krajów trzecich. Ustawa przewiduje też, że większość odwołań od deportacji będzie rozpatrywana dopiero, gdy te osoby już zostaną usunięte z Wielkiej Brytanii.

Wnioski azylowe złożone przez osoby, które przybyły nielegalnie, będą rozpatrywane, gdy te osoby będą w bezpiecznym kraju trzecim, a nie w Wielkiej Brytanii, a osoby, które zostaną deportowane, a ich wnioski o azyl nie zostaną uwzględnione, będą miały dożywotni zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii, osiedlania się w niej i ubiegania się o obywatelstwo.

Nie jest do końca jasne, co stanie się z tymi nielegalnymi imigrantami, którzy przybędą do Wielkiej Brytanii po wejściu w życie ustawy. Rwanda jest jedynym krajem, z którym brytyjski rząd zawarł umowę o deportacji, ale w czerwcu Sąd Apelacyjny uznał, iż nie może być uznawana za… kraj bezpieczn. Oznacza to, że wydalanie tam imigrantów byłoby niezgodne z prawem. Od tego orzeczenia rząd odwołał się do Sądu Najwyższego.

W pierwszym półroczu 2023 r. do Wielkiej Brytanii przedostało się przez kanał La Manche 11 434 nielegalnych imigrantów, co stanowi spadek o 10 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2022 r., który był rekordowy. W całym 2002 r. przybyło w ten sposób 45 755 osób, w 2021 r. – 28 516, w w 2020 r. – 8466, w 2019 r. – 1843, a w 2018 r. zaledwie 299.

Źródło: Bartłomiej Niedziński (PAP)

REKLAMA