Minister spraw zagranicznych Chin zniknął [FOTO]

Qin Gang.
Qin Gang. / foto: domena publiczna
REKLAMA

Minister spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Qin Gang gdzieś zniknął, a chińskiej MSZ nie chce udzielać informacji w tej sprawie.

Jak przekazuje za pośrednictwem Twittera ekspert od polityki wschodniej, Tomasz Bortkiewicz, minister „ostatnio widziany był ponad 20 dni temu”.

REKLAMA

„Wszyscy spekulują, co się stało? Jest pogłoska, że miał romans z prezenterką telewizyjną, za co został ukarany przez partyjną komisję dyscyplinarną” – pisze politolog.

Bortkiewicz wymienia teorie dotyczące zniknięcia Quina:

🔹25 czerwca Qin spotkał się w Pekinie z przedstawicielami Wietnamu, Sri Lanki i Rosji. To ostatni raz kiedy był widziany publiczne.

🔹 Następnie ominął spotkanie z sekretarz skarbu USA Janet Yellen oraz Johnem Kerrym, pełnomocnikiem do spraw klimatu.

🔹Nie zjawił się na dorocznym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Stowarzyszenia ASEAN

🔹Z powodu jego absencji (?) została odwołana podróż szefa unijnej dyplomacji do Pekinu. Co ciekawe Borell już ma odwołaną podróż drugi raz w tym roku, wcześniej z powodu covida. W październiku ma być jego trzecie podejście 😄

„Rzecznik chińskiego MSZ na pytanie gdzie jest Qin Gang odpowiedział tylko, że nie ma do przekazania żadnych informacji w tej sprawie. Absencja wywołuje lawinę komentarzy i domysłów. Internet żyje hipotezą, że Qin Gang miał kochankę oraz nieślubne dziecko przez co został aresztowany po przesłuchaniu przez Komisję Kontroli Dyscypliny” – pisze ekspert.

Jak dodaje politolog „nie byłby to pierwszy taki przypadek w KPCh, dlatego też ta historia wydaje się prawdopodobna. Niemniej niezależnie od powodu zniknięcie szefa chińskiej dyplomacji jest bardzo dziwne i chyba będziemy mogli spodziewać się nowej nominacji na to stanowisko”.

REKLAMA