Ta maskotka to prawdziwy tegoroczny hit. UOKiK ostrzega [FOTO]

Logo Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
Logo Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
REKLAMA

Pluszowe maskotki gęsi w ostatnich miesiącach dosłownie zalały Polskę. Zabawkę można kupić niemal na każdym rogu, począwszy od gór, przez stolicę, na Bałtyku kończąc. UOKiK ostrzega jednak przed niebezpiecznymi zabawkami i sugeruje rodzicom, by zwracali uwagę na jakość produktów, jakie kupują swoim dzieciom.

Wykorzystując popularność pluszowej gęsi, UOKiK przypomina, by przy wyborze produktu nie zwracać uwagi tylko na cenę czy modę, ale także na bezpieczeństwo.

REKLAMA

„Podejmując decyzję o zakupie zabawki, zwróćmy uwagę na jej bezpieczeństwo. Nawet najsłodsze i najmodniejsze pamiątki – gdy nie spełniają norm – mogą stanowić zagrożenie dla dzieci” – czytamy w komunikacie.

Według UOKiK przy podjęciu odpowiedzialnej decyzji zakupowej pomagają m.in. naniesione na produkty informacje. Urząd sugeruje, by zawsze zapoznawać się z instrukcją obsługi, bo znajdują się tam kluczowe ostrzeżenia dotyczące wieku i sposobu użytkowania zabawki.

Decydując się na transakcję – czytamy dalej w komunikacie – rodzic powinien zwrócić uwagę także na znak „CE”, który oznacza deklarację producenta, że towar jest bezpieczny i wykonany zgodnie z normami. Całość dostępna w serii poniższych wpisów na Twitterze.

Skąd się wzięła moda na pluszową gęś?

Skąd się wzięła moda na pluszową gęś? Na to pytanie coraz więcej osób szuka odpowiedzi. Jest kilka teorii. Jedna z nich mówi o wzorowaniu się na postaci z gry komputerowej Untitled Goose Game, którą wydano w 2019 roku. Internauci przypominają też, że piosenkarka Sanah podczas trasy koncertowej na scenie ustawiała wielkiego dmuchanego ptaka.

Inna – i najbardziej prawdopodobna – z teorii nawiązuje do popularnego konta na platformie TikTok. Jeden z użytkowników relacjonuje życie swojej gęsi, często w humorystycznym tonie. Poczynania regularnie śledzą setki tysięcy osób, a łączna liczba polubień filmów przekroczyła 10 milionów. Gęś tę nazwano Pipa.

Faktem jest, że maskotka w postaci gęsi stała się absolutnym fenomenem w całej Polsce. Od kilku miesięcy pluszową gęś można kupić dosłownie wszędzie.

REKLAMA