Chińczycy wybudowali sobie tajną bazę morską w kraju trzecim

Chińskie okręty bojowe znalazły się w rejonie Tajwanu. Zdjęcie ilustracyjne: Canva/kolaż
Chińskie okręty bojowe Zdjęcie ilustracyjne: Canva/kolaż
REKLAMA

USA oficjalnie oskarżyły Kambodżę o udostępnienie komunistom chińskim terenu militarnego, na którym ci mieli sobie zbudować bazę morską. Według Waszyngtonu baza morska Ream została przekształcona na potrzeby marynarki Chin.

Kambodża mówi o własnej inwestycji sfinansowanej przez Pekin. Na razie prace nad bazą morską Ream w południowej Kambodży dobiegają końca, co potwierdziło Phnom Penh 25 lipca. Stało się to jednak dopiero po opublikowaniu zdjęć satelitarnych tej morskiej bazy.

REKLAMA

Zdjęcia pokazują gigantyczną infrastrukturę, która zapewne znacznie przekracza potrzeby Kambodży. Ta baza od lat jest przedmiotem konfliktu między Kambodżą a Stanami Zjednoczonymi. Waszyngton podejrzewa, że ​​miejsce to zostało przekształcone w bazę wojskową dla Chin, które chcą ten sposób rozszerzyć swoje wpływy na wodach międzynarodowych.

Baza jest zlokalizowana strategicznie w Zatoce Tajlandzkiej i zapewnia łatwy dostęp do Morza Południowochińskiego. Większość tego akwenu jest przedmiotem roszczeń Pekinu.

Chhum Socheat, rzecznik kambodżańskiego Ministerstwa Obrony wydał komunikat, w którym twierdzi, że „w tym miejscu nie ma chińskiej bazy wojskowej, a po prostu modernizujemy naszą armię (…), aby chronić integralność naszego terytorium”.

Źródło: AFP

REKLAMA