Minister spraw zagranicznych Chin tajemniczo zwolniony ze stanowiska

XX krajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin. Foto: PAP/EPA
Fot. ilustr. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Jak poinformowały państwowe media chińskie, minister, który od miesiąca nie pokazywał się publicznie, został zwolniony ze stanowiska. Dymisja Qin Gang odbywa się w dość typowy dla komunistów, tajemniczy sposób.

Minister nie pokazywał się publicznie od miesiąca i wywołało to już wcześniej różne spekulacje. Qin Gang sprawował ten urząd od grudnia 2022 r. Teraz został zastąpiony przez swojego poprzednika Wang Yi, co podała oficjalna agencja informacyjna Xinhua.

REKLAMA

Agencja nie podaje powodu dymisji, donosząc jedynie o innych nominacjach. Poinformowano np., że Gongsheng, ekonomista z wykształcenia, został mianowany na szefa banku centralnego. Może to oznaczać jakieś wewnętrzne tarcia w KPCh i przetasowania w elicie władzy.

Qin Gang był ostatnio widziany publicznie 25 czerwca, podczas spotkania ze swoim wietnamskim odpowiednikiem w Pekinie. Od tego czasu opuścił kilka spotkań dyplomatycznych, w tym ważne spotkanie Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), które odbywało się w Indonezji na początku lipca.

Jego nieobecność wywołała wiele plotek na portalach społecznościowych, ale władze nie odpowiadały na pytania, co dzieje się z ich ministrem. Później chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uzasadniało nieobecność Qin Gang „powodami zdrowotnymi”, a dalej zapadła cisza.

Nowy minister Wang Yi jest najwyższym urzędnikiem ds. dyplomacji Komunistycznej Partii Chin, co oznacza, że i tak był o szczebel wyżej, niż zdymisjonowany minister.

Źródło: AFP

REKLAMA