Potężna afera. Viktor Orban nazwał Słowację „oderwanym” terytorium

Premier Węgier Viktor Orban.
Premier Węgier Viktor Orban. / Foto: PAP
REKLAMA

Ambasador Węgier w Bratysławie został wezwany w do słowackiego ministerstwa spraw zagranicznych w związku z wypowiedzią premiera Viktora Orbana, który określił Słowację jako terytorium „oderwane”. Premier Węgier zabierał głos w sobotę na festiwalu Węgrów w Rumunii.

„Czechosłowacja (a następnie Słowacja) lub Węgry są tymi samymi państwami sukcesorami Austro-Węgier. Tak więc nic nie mogło zostać oderwane od dzisiejszych Węgier. Propagowanie takich narracji przez kogokolwiek jest bezsensownie sprzeczne z dobrosąsiedzkimi stosunkami i stabilnością w naszym regionie” – oświadczyło MSZ Słowacji.

REKLAMA

Uznało też, że kwestionowanie integralności terytorialnej lub suwerenności Słowacji jest absolutnie nie do przyjęcia. „Dlatego powtarzamy, że jesteśmy zainteresowani normalnymi i pokojowymi stosunkami z Węgrami, ale z szacunkiem i zrozumieniem dla wrażliwości drugiej strony. Obecne oświadczenia węgierskiego premiera nie idą w tym kierunku” – oznajmiło.

Orban uczestniczył w 32. letniej szkole Węgrów, którą zorganizowano w rumuńskiej Baile Tuszade, miejscowości położonej w Transylwanii, w należącym wcześniej do Węgier Siedmiogrodzie. Spotkał się tam z przywódcami węgierskich partii politycznych z krajów sąsiadujących z Węgrami.

REKLAMA