Zderzenie samolotów wojskowych Francji i Kanady na Guam

Lokalizacja Guam, wyspy na Oceanie Spokojnym. Foto: google maps
Lokalizacja Guam, wyspy na Oceanie Spokojnym. Foto: google maps
REKLAMA

Kanadyjski wojskowy samolot transportowy zderzył się z francuskim transportowcem A400 M w amerykańskiej bazie wojskowej w Guam na Pacyfiku. Zdarzenie miało miejsce pod koniec ubiegłego tygodnia, ale informację przekazało dopiero 25 lipca francuskie ministerstwo sił zbrojnych.

Zderzenie nie spowodowało ofiar, bo kanadyjski samolot uderzył w unieruchomiony i stojący na lotnisku samolot francuski, w którym nie było załogi. Francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych w swoim komunikacie stwierdza:

REKLAMA

„22 lipca 2023 roku o godzinie 10:30 samolot Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych CC-150 przypadkowo uziemił samolot francuskich sił powietrznych i kosmicznych A400M, który stał na parkingu bazy sił powietrznych Stanów Zjednoczonych Andersen na wyspie Guam”.

Dodano, że trwają analizy mające na celu ocenę szkód i jak najszybsze przeprowadzenie napraw samolotów. Incydent został potwierdzony przez kanadyjskie Ministerstwo Obrony. Oceną uszkodzeń zajmują się specjaliści z kanadyjskich, francuskich i amerykańskich sił powietrznych.

Kanadyjski samolot poleciał na Guam, aby przewieźć kanadyjskich żołnierzy, którzy brali udział w ćwiczeniach Mobility Guardian, połączonych ćwiczeniach transportowych w strefie Pacyfiku. Francuski A400M był na Guam, aby brać w misji Pégase 23, pokazie francuskiej obecności i siły w postaci około dwudziestu samolotów w regionie Azji i Pacyfiku.

W komunikacie strony francuskiej zapewniono, że unieruchomienie samolotu na czas nieokreślony nie ma wpływu na przebieg ćwiczeń Pégase. Personel i ładunki zostały rozmieszczone w innych francuskich samolotach. Operacja Pegase 23 trwa od końca czerwca do początku sierpnia. Obecność ta ma też związek z ochroną wizyty Emmanuela Macrona, który przebywa w regionie od poniedziałku, na francuskim terytorium Nowej Kaledonii i ma się jeszcze udać do Vanuatu i Papui-Nowej Gwinei.

Airbus A400M Atlas to czterosilnikowy ciężki samolot transportowy o napędzie turbośmigłowym (750 km/h), produkowany przez koncern Airbus Military jako wspólny, ogólnoeuropejski wszechstronny transportowiec wojskowy.

Źródło: AFP

REKLAMA