„Gazprom” odnotował rekordowy przesył gazu do Chin

Fragment gazociągu. / Zdjęcie ilustracyjne: Canva
Fragment gazociągu. / Zdjęcie ilustracyjne: Canva
REKLAMA

31 lipca rosyjski koncern Gazprom pochwalił się pobiciem dziennego rekordu dostaw gazu rurociągiem „Siła Syberii” do Chin. Informacja ma pokazywać, że Rosja specjalnie nie cierpi z pozbawienia się runku Europy i potrafi sobie to zrekompensować.

Gazprom ogłosił na „Telegramie”, że „31 lipca dostawy rosyjskiego gazu przez gazociąg Siła Syberii kolejny raz przekroczyły dzienne zobowiązania umowne. Gazprom dostarczył wszystkie wymagane ilości i ustanowił nowy historyczny rekord dziennych dostaw gazu do Chin”.

REKLAMA

Odbiorcą rosyjskiego gazu jest chiński koncern CNPC, z którym Moskwa ma podpisaną umowę długoterminową. „Siła Syberii” to główny gazociąg łączący Rosję z Chinami. Ma około trzech tysięcy kilometrów długości.

Pierwszy gaz popłynął przez niego ze złoża w Jakucji pod koniec 2019 roku. Trzy lata później podłączono do niego nowe pola w obwodzie irkuckim. W ubiegłym roku Gazprom dostarczył przez „Siłę Syberii” do Chin 15,4 mld m sześc. W tym roku zaplanowano dostawę 22 mld m3., a do 2025 roku zakłada się zwiększenie wolumenu dostarczanego gazu do 38 mld m sześc. rocznie.

Po załamaniu się eksportu do krajów europejskich, Moskwa chce budować drugą nitkę gazociągu o nazwie „Siła Syberii-2”. Ma prowadzić przez Mongolię, a jego przepustowość wyniesie 50 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Źródło: RIA Novosti

REKLAMA