Rosyjskie manewry na Morzu Bałtyckim. Co na to MON?

Flagi Polski i Rosji z godłami Źródło: Pixabay, Wikimedia, collage
Flagi Polski i Rosji z godłami Źródło: Pixabay, Wikimedia, collage
REKLAMA

Na bieżąco i wnikliwie monitorujemy sytuację na Morzu Bałtyckim. Siły Zbrojne RP współpracują z partnerami z NATO – poinformowało PAP Ministerstwo Obrony Narodowej, pytane o doniesienia medialne o rozpoczęciu ćwiczeń rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Bałtyckim.

W środę agencja Reutera, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony, poinformowała o rozpoczęciu ćwiczeń rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Bałtyckim. „Marynarka Wojenna Rosji rozpoczęła w środę ćwiczenia na Morzu Bałtyckim z udziałem m.in. 30 okrętów i 30 statków powietrznych” – podała agencja. W manewrach bierze udział ok. 6 tys. żołnierzy.

REKLAMA

O komentarz w tej sprawie PAP zwróciła się do Ministerstwa Obrony Narodowej. „Na bieżąco i wnikliwie monitorujemy przy użyciu wszystkich dostępnych środków sytuację na Morzu Bałtyckim. Siły Zbrojne RP współpracują z partnerami z NATO” – poinformował polski resort obrony.

Jak podkreśliło MON, „wszelkie działania podejmowane są i uzgadniane z sojusznikami z NATO”.

Rosyjski resort obrony przekazał, że od 2 sierpnia na Morzu Bałtyckim przeprowadzane są pod kierownictwem naczelnego dowódcy Sił Morskich admirała Nikołaja Jewmienowa ćwiczenia „Tarcza oceaniczna 2023”. Celem manewrów jest – według oficjalnego komunikatu – „weryfikacja zdolności floty wojennej do obrony interesów narodowych Rosji na ważnym operacyjnie obszarze”. Nie podano daty zakończenia manewrów.

REKLAMA