Czarne chmury nad Izraelem. Kraj na krawędzi kryzysu. „Liczby są mylące”

Flaga Izraela.
Flaga Izraela. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: domena publiczna
REKLAMA

Po tym, gdy rządząca Izraelem koalicja premiera Benjamina Netanjahu przeforsowała jeden z kluczowych elementów kontrowersyjnej reformy sądownictwa, wielu lekarzy zagroziło, że opuści kraj. Prof. Meir Oren ostrzegł, że „nawet jeśli wyjedzie tylko kilkuset lekarzy, będzie to katastrofa”, gdyż Izrael już przed reformą borykał się z niedoborem personelu w placówkach medycznych.

Profesor Oren, który sam był dyrektorem szpitala, wśród przyczyn emigracji lekarzy wskazał „brak standardów, obciążenie pracą, bardzo długie zmiany i pragnienie młodszego pokolenia, aby uzyskać lepszą równowagę między pracą, rodziną i lepszą jakość życia” i podkreślił, że „ta fala jest połączeniem czynników politycznych i osobistych”.

REKLAMA

Profesor ostrzegł, że „liczby są mylące, ponieważ mamy do czynienia z zasadniczym niedoborem lekarzy i specjalistów”.

Na początku tego tygodnia publiczny nadawca KAN poinformował, że dwóch doświadczonych specjalistów opuściło Izrael w związku z reformą sądownictwa, w tym jeden z najlepszych lekarzy na oddziale okulistyki w Centrum Medycznym Sheba oraz dyrektor oddziału w Centrum Medycznym Rabin. Dr Zion Zibly, były ordynator neurochirurgii w Centrum Medycznym Sheba, również opuścił Izrael na początku tego roku z powodu reformy.

Profesor Erez Nosek specjalista na Wydziale Neurochirurgii w Centrum Medycznym New York University mówi o kontaktach z izraelskimi lekarzami szukającymi zatrudnienia poza granicami kraju: „Nigdy nie otrzymałem tego typu zapytań od kogoś, kto szuka pracy i natychmiastowej relokacji”. Jednak w ostatnich dniach ma do czynienia coraz częściej z lekarzami z Izraela, którzy „są zainteresowani natychmiastowym opuszczeniem kraju”.

Organizacja zrzeszająca lekarzy zatrudnionych przez państwo powiedziała publicznemu nadawcy KAN, że prawdopodobnie więcej lekarzy jest w trakcie planowania relokacji, a Izraelskie Stowarzyszenie Medyczne zorganizowało nadzwyczajne spotkanie w tej sprawie.

Dziennik „Haarec” pisze, że izraelskie Ministerstwo Zdrowia i Krajowe Stowarzyszenie Lekarzy są również zaniepokojone tym zjawiskiem i próbują prowadzić otwarty dialog z lekarzami, którzy rozważają opuszczenie kraju, ale na tym etapie z niewielkim powodzeniem.

W Izraelu jest mniej niż 30 tysięcy aktywnych zawodowo lekarzy, a średnia liczba lekarzy na tysiąc mieszkańców wynosi 3,3 w porównaniu z średnią 3,7 dla wszystkich państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

REKLAMA