Żółty dym nad chińskim miastem

Żółty dym nad miastem Xingtai.
Żółty dym nad miastem Xingtai. / foto: screen YouTube (kolaż)
REKLAMA

Żółty dym spowił część miasta w północnych Chinach po wycieku kwaśnych substancji z magazynu należącego do producenta artykułów dla dzieci, poinformowała w sobotę państwowa telewizja China Central Television (CCTV).

Incydent miał miejsce w liczącym 750 tysięcy mieszkańców mieście Xingtai, w prowincji Hebei i został opanowany przez straż pożarną i inne służby. Nie było ofiar, a incydent jest badany, poinformowała CCTV.

REKLAMA

Wypadki spowodowane wybuchami gazów i chemikaliów nie są niczym niezwykłym w Chinach po latach zawrotnego wzrostu gospodarczego. Chiny zintensyfikowały inspekcje i kontrole, ale wypadki w przemyśle nadal są powszechne, wskazuje Reuters.

W czerwcu prezydent Xi Jinping wezwał do przeglądu bezpieczeństwa w całym kraju po tym, jak jedna z eksplozji gazu zabiła 31 osób w północno-zachodnich Chinach.

Filmy przedstawiające żółknące niebo nad Xingtai są szeroko udostępniane w chińskich mediach społecznościowych, a wiele osób wyrażało zaniepokojenie wyciekiem. „Czy to był chlor? Byłoby okropnie, gdyby tak było” – napisał jeden z internautów, którego cytuje Reuters.

REKLAMA