Były żołnierz marynarki wojennej skazany za udział w wojnie na Ukrainie

Flagi Ukrainy i Korei Południowej.
Flagi Ukrainy i Korei Południowej. / foto: screen YouTube
REKLAMA

Były żołnierz marynarki wojennej Korei Południowej usłyszał wyrok 1,5 roku więzienia za złamanie prawa paszportowego i udział w wojnie na Ukrainie – podała w czwartek południowokoreańska agencja Yonhap. W lutym ubiegłego roku rząd Korei Płd. wprowadził zakaz wyjazdów na Ukrainę ze względów bezpieczeństwa.

39-letni Rhee Keun, były żołnierz marynarki wojennej, obecnie YouTuber, wrócił do kraju z Ukrainy w maju ubiegłego roku z obrażeniami kolana po trzymiesięcznej służbie jako ochotnik walczący przeciwko siłom rosyjskim. Po powrocie dobrowolnie oddał się w ręce policji.

REKLAMA

Centralny Sąd Rejonowy w Seulu uznał go w czwartek za winnego naruszenia prawa paszportowego. W uzasadnieniu podano, że pobyt na Ukrainie i udział w armii ochotniczej mógł stanowić nadmierne obciążenie dla Korei Południowej, niezależnie od jego intencji.

Korea Południowa zakazała swoim obywatelom podróżowania do wszystkich regionów Ukrainy w lutym 2022 r. ze względów bezpieczeństwa w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Koreańczyk został także oskarżony o potrącenie motorzysty w Seulu i ucieczkę z miejsca zdarzenia bez udzielenia pomocy w lipcu ubiegłego roku.

Rhee usłyszał łączny wyrok 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Sąd skazał go również na 80 godzin prac społecznych i 40 godzin zajęć z bezpiecznej jazdy.

REKLAMA