Orban zapowiada wspólne przedsięwzięcie z Niemcami i Izraelem

Viktor Orban. Foto: PAP/EPA
Viktor Orban. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Węgry będą produkować drony bojowe wspólnie z Izraelem i Niemcami – zapowiedział w piątek węgierski premier Viktor Orban podczas otwarcia fabryki niemieckiej firmy zbrojeniowej Rheinmetall w Zalaegerszeg na południowym zachodzie Węgier.

Według szefa rządu porozumienie w sprawie produkcji dronów bojowych obejmuje utworzenie na Węgrzech spółki joint venture, w którą zaangażowana będzie izraelska firma UVision.

REKLAMA

Zdaniem Orbana otwarcie fabryki Rheinmetall w Zalaegerszeg, o budowie której decyzja zapadła na długo przed inwazją Rosji na Ukrainę, jest „wynikiem wspólnej niemiecko-węgierskiej mądrości i dalekowzroczności, wspólnej oceny europejskiej i globalnej sytuacji politycznej”.

„Niemiecki przemysł, od motoryzacyjnego po obronny, jest w pełni świadomy roli, jaką odgrywają węgierskie fabryki, węgierscy wykwalifikowani pracownicy i inżynierowie oraz węgierska wartość dodana w globalnym sukcesie niemieckich marek globalnych” – powiedział premier.

Jednocześnie zaznaczył, że jego „rząd nie zrezygnował z planu budowy niezależnego przemysłu obronnego”, ponieważ „pokój wymaga siły”.

Orban stwierdził również, że jedna z najnowocześniejszych fabryk amunicji w Europie rozpocznie działalność w Varpalota w zachodnich Węgrzech w przyszłym roku, również we współpracy z Rheinmetall.

Wydatki Węgier na obronność osiągną w tym roku 2 proc. PKB – poinformował premier.

REKLAMA