Odkrycie ruin miasta, które było centrum handlu tysiące lat przed Chrystusem

Archeolog zdjęcie ilustracyjne Źródło: Pixabay
Archeolog. Zdjęcie ilustracyjne Źródło: Pixabay
REKLAMA

Na Cyprze odkryto bogate w wykopaliska miasto, które prosperowało w latach 1600 a 1100 p.n.e. Są to ruiny ruiny starożytnego portu i miasta, odkryte na południu wyspy, nad brzegiem jeziora Larnaka, podczas wykopalisk prowadzonych od 2010 roku przez szwedzki Uniwersytet w Göteborgu.

Położone nad brzegiem słonego jeziora Larnaka miasto, miało powierzchnię szacowaną na co najmniej 25 hektarów. Pochodzi z końca epoki brązu. Giorgos Georgiou, pełniący obowiązki dyrektora Cypryjskiego Departamentu Starożytności mówił, że „bogactwo miasta opierało się na produkcji miedzi i handlu z bliskimi i dalekimi kulturami”.

REKLAMA

Obiekty odkryte podczas prac wykopaliskowych sugerują obecność dużej faktorii handlowej. Szwedzki zespół archeologów odkrył w lipcu w tych okolicach grobowce, które należą do najokazalszych, jakie kiedykolwiek odkryto w regionie Morza Śródziemnego.

„Biorąc pod uwagę bogactwo obiektów nagrobnych, można logicznie założyć, że były to grobowce królewskie” – twierdzi Peter Fischer, profesor archeologii i kierownik ekspedycji. Grobowce składają się z podziemnych komór, do których prowadzi wąskie przejście z powierzchni.

Znaleziono w nich 500 całych przedmiotów. Połowa odkrytych obiektów pochodziła z „importu”, z Egiptu, Afganistanu i Indii. Była też lokalnie produkowana ceramika i przedmioty dekoracyjne, a także wiele klejnotów.

Odkryto biżuterię wykonaną z metali szlachetnych, tiary, sztylety, noże, groty włóczni i lustro wykonane z brązu. Po zakończeniu prac na Cyprze przybędzie kolejna ciekawa atrakcja dla turystów.

REKLAMA