Dwóch amerykańskich żołnierzy podejrzanych o morderstwo w niemieckim wesołym miasteczku

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PxHere
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PxHere
REKLAMA

Ofiarą starcia w wesołym miasteczku w Wittlich jest 28-letni mężczyzna, który został śmiertelnie ugodzony nożem. Niemiecka policja podejrzewa o zabójstwo dwóch amerykańskich żołnierzy, którzy mieli zabić mężczyznę w nocy z soboty na niedzielę po kłótni.

Wittlich to miasto na zachodzie kraju w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. Niemiecka policja informuje, że po zabójstwie 28-letniego mężczyzny zatrzymała dwóch podejrzanych i są to amerykańscy żołnierze.

REKLAMA

W nocy z soboty na niedzielę doszło do wieloosobowej bójki. Według świadków, 28-letni mężczyzna został zasztyletowany, a cztery inne osoby, w tym dwóch mężczyzn i dwie kobiety oddaliły się z miejsca zbrodni. Osoby te zostały szybko zidentyfikowane.

Są to dwaj podejrzani w wieku 25 i 26 lat. Policja po aresztowaniu przekazała ich władzom amerykańskim, „zgodnie ze statutem NATO”. Burmistrz Wittlich Joachim Rodenkirch jest oburzony i mówi, że jego miasto „nigdy czegoś takiego nie doświadczyło”.

Ciekawe jak ten incydent odbije się na stosunku Niemców do amerykańskiej obecności wojskowej w ich kraju. Amerykanie stacjonują tu od czasu zakończenia II wojny światowej. Po upadku Związku Sowieckiego ich liczebność zmniejszyła się z około 200 000 żołnierzy w 1990 r. do 34 500 obecnie.

Były prezydent USA Donald Trump, który skrytykował Niemcy za niewystarczające wsparcie budżetu NATO i własnej obrony, zdecydował w lipcu 2020 r. o wycofaniu z Niemiec około 12 tys. żołnierzy. Jego następca Joe Biden decyzję poprzednika uchylił.

REKLAMA