SKANDAL w Anglii. Biała rodzina „nie reprezentuje prawdziwych londyńczyków”

Dwoje niereprezentatywnych londyńczyków podczas spaceru nad Tamizą. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Dwoje niereprezentatywnych londyńczyków podczas spaceru nad Tamizą. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA

Sporą kontrowersje wywołał w Wielkiej Brytanii zamieszczone na oficjalnej stronie władz miejskich Londynu wewnętrzne wytyczne, według których biała rodzina z dwójką dzieci „nie reprezentuje prawdziwych londyńczyków”. Sprawę jako pierwszy opisał „Mail on Sunday”.

Na stronie internetowej władz Londynu zamieszczono, zapewne przez pomyłkę, wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób przedstawiać laburzystowskiego burmistrza Sadiqa Khana, aby przekaz był najbardziej pozytywny. Wyjaśniono m.in., że zdjęcia powinny być „aktywne i angażujące”, Khan nie powinien być pokazywany w biurze, lecz „w interakcji w rzeczywistym i możliwym do odniesienia otoczeniu”, a w kadrze nie powinni być inni politycy.

REKLAMA

„Zdjęcia, których używamy, powinny odzwierciedlać rozpoznawalny, prawdziwy i różnorodny Londyn” – wyjaśniono.

Jako przykładowe zdjęcie wskazano takie, na którym Khan stoi w otoczeniu wolontariuszy z różnych grup etnicznych. Natomiast wśród przykładowych zdjęć, których nie należy używać, znalazło się przedstawiające białą rodzinę – mężczyznę, kobietę i dwójkę dzieci – z klasy średniej spacerujących nad Tamizą. Zdjęcie opatrzone zostało uwagą: „Nie reprezentują prawdziwych londyńczyków”.

Po ujawnieniu sprawy wytyczne zdjęto ze strony internetowej, a rzeczniczka burmistrza zapewniała, że „podpis pod zdjęciem został dodany przez pracownika przez pomyłkę i nie odzwierciedla poglądów burmistrza ani władz Londynu”. To oczywiście nie przekonało polityków Partii Konserwatywnej, którzy zarzucają Khanowi dzielenie ludzi i uprzedzenia rasowe wobec białych mieszkańców.

„Wszyscy londyńczycy są prawdziwymi londyńczykami. Powinniśmy świętować różnorodność Londynu, ale niestety burmistrz jest bardziej zainteresowany dzieleniem ludzi. Powinien przeprosić” – oświadczyła Susan Hall, która w przyszłorocznych wyborach burmistrza będzie rywalizować z ubiegającym się o trzecią kadencję Khanem.

REKLAMA