Niemcy łagodzą warunki uzyskania obywatelstwa

Brama Brandenburska w Berlinie. Foto: pixabay
Brama Brandenburska w Berlinie. Foto: pixabay
REKLAMA

Wkrótce przybędzie za Odrą „nowych Niemców”. Obywatelstwo można teraz uzyskać już po trzech-pięciu latach pobytu na terytorium Niemiec, pod warunkiem braku zależności od pomocy publicznej i życia na zasiłkach.

W środę 23 sierpnia niemiecki rząd przyjął ustawę przyspieszającą proces „naturalizacji” i rozszerzającą możliwości uzyskania podwójnego obywatelstwa. Ustawa jest skierowana do osób pracujących. Ma na celu zmniejszenie problemu niedoborów pracowników, z jakim boryka się niemiecka gospodarka.

REKLAMA

„W obliczu niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej potrzebujemy ludzi inteligentnych i energicznych, którzy chcą tu zostać na stałe i którzy rozpoznają się w naszym kraju” – komentował ustawę Minister Gospodarki Robert Habeck z partii Zieloni.

Tekst ustawy rządowej musi jeszcze zatwierdzić parlament. Jego przyjęcie skraca czas ubiegania się o obywatelstwo z 8 do 5 lat, a do 3 w przypadku „osób dobrze zintegrowanych”, czyli znających dobrze język niemiecki, czy wyróżniających się zaangażowaniem, np. w wolontariat.

Ustawa umożliwi także większej liczbie osób posiadanie podwójnego obywatelstwa. Dotyczy to przede wszystkim dużej społeczności tureckiej, która liczy około 1,5 miliona obywateli. Przywilej ten był wcześniej zastrzeżony dla obywateli Unii Europejskiej i Szwajcarii.

„Nowoczesne prawo o obywatelstwie stanowi zachętę do aktywnego angażowania się społecznego” – mówił Zielony Robert Habeck. Jednak na łamach „Die Welt” Alexander Throm z CDU nazwał zmiany „lekkomyślnymi”, a okres 3–5 lat „po prostu zbyt krótkim”, aby przyznawać obywatelstwo niemieckie.

REKLAMA