Czują się bezkarni, nie jest łatwo ich deportować. Władze nie dają sobie rady z młodocianymi imigrantami

Imigranci
Imigranci w Niemczech. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
REKLAMA

W departamencie Alpes-Maritime liczba nieletnich imigrantów podwoiła się i system ich przyjmowania po prostu się zapchał. Według danych tutejszej prefektury pomiędzy 1 stycznia a 16 sierpnia w ośrodkach na terenie departamentu znalazło się już ponad 3600 „nieletnich bez opieki”, czyli młodocianych imigrantów, którzy przyjeżdżają tu bez rodzin.

Są objęci specjalnym statusem, nie można ich łatwo deportować, a jako nieletni są przekonani o swojej bezkarności wobec prawa i dość często wchodzą na ścieżkę przestępczości. Większość nieletnich imigrantów przybywa do Francji przez Włochy i dzieje się to właśnie w regionie Alpes-Maritimes.

REKLAMA

Według danych prefektury, młodzi migranci pochodzą głównie z Gwinei, Wybrzeża Kości Słoniowej, Tunezji i Sudanu. W tym roku zarejestrowano ich w tym departamencie 3673, w tym samym okresie rok temu przyjechało tu tylko 1793 małoletnich migrantów.

Ponad dwukrotny wzrost ich liczby spowodował, że w ośrodkach opieki nie ma już miejsc i prefektura alarmuje, że nie jest w już w stanie zaopiekować się nieletnimi. Przez pierwsze dni są zmuszeni przebywać na posterunkach Straży Granicznej w Menton. Jednak taka sytuacja wywołała już ataki pro-imigranckich stowarzyszeń.

Tego typu organizacje, nie bacząc na realia, potępiają „zatrzymania, nielegalne wydalenia i brak wsparcia”. Ich zdaniem nieletni nielegalni imigranci są przetrzymywani „w zupełnie nieodpowiednich pomieszczeniach i w opłakanych warunkach sanitarnych”.

To jednak tylko część większego problemu, jakim jest duża fala migrantów podążających do Francji przez Włochy, gdzie ciągle trwa napływ migrantów z Afryki Północnej, dowożonych obecnie głównie na Lampedusę. Przewodniczący Rady Departamentu Alpes-Maritimes, Charles-Ange Ginésy z Partii Republikanie, wysłał nawet w tej sprawie list do premier Borne i prezydenta Macrona. Prosi, by państwo podjęło odpowiednie środki „w celu zarządzania taką masową imigracją”.

Tymczasem prefektura Alpes-Maritimes, powołującej się na dane władz włoskich, podaje, że między 1 stycznia a 16 sierpnia na włoskich wybrzeżach wylądowało 101 386 migrantów, w porównaniu do 48 940 w tym samym okresie 2022 r. Duża ich część przez Alpy dostaje się do Francji.

Źródło: AFP/ Valeurs

REKLAMA