Kanadyjczyk sprzedawał przez internet substancje do „eutanazji”. Pomógł w samobójstwach setkom ludzi

Obrazek ilustracyjny Źródło: Pixabay
Obrazek ilustracyjny Źródło: Pixabay
REKLAMA

Władze Kanady podejrzewają, że Kenneth Law (57 lat) od końca 2020 r. sprzedawał na kilku stronach internetowych substancję, zwykle stosowaną jako dodatek do żywności, która służyła do eutanazji. W Kanadzie postawiono mu 14 zarzutów, ale śledztwo dotyczy wielu krajów.

Policja kanadyjska doliczyła się co najmniej 1200 wysłanych przesyłek z substancją. 160 rozesłał w samej Kanadzie, chociaż policja nie może udowodnić, że wszystkie przesyłki zawierały toksyczny związek. Organy ścigania nie podały, ile osób zginęło, ale podano, że ofiary z Kanady były w wieku od 16 do 36 lat i mieszkały głównie w prowincji Ontario.

REKLAMA

„Każdy z zarzutów dotyczy jednej osoby, która zmarła po zażyciu środka” – powiedział inspektor Simon James. Kenneth Law został aresztowany na początku maja i oskarżony o udzielanie „porad lub pomocy w samobójstwie” dwóm osobom.

Brytyjska policja ogłosiła, że ​​prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci w Wielkiej Brytanii 88 osób, które zakupiły tę substancję przez strony w kanadyjskim internecie. Według brytyjskich mediów wszczęto też inne dochodzenia, które mają miejsca w Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Nowej Zelandii i w Australii.

Kanadyjskie śledztwo rozpoczęło się pod koniec marca, po podejrzanej śmierci mężczyzny, który zażył substancję, często występującą jako minimalny dodatek w przetworach mięsnych. Związek ten może „zmniejszać poziom tlenu, utrudniać oddychanie i powoduje śmierć” – wyjaśniała policja, nie podając jednak nazwy substancji.

Źródło: AFP

REKLAMA