Raiffeisenbank może mieć problemy. Austriacka grupa została oskarżona o „wspieranie terroryzmu”

Raiffeisen.
Napis Raiffeisen. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Wikimedia, JoachimKohler-HB, CC BY-SA 4.0
REKLAMA

Chodzi o działalność Raiffeisenbank w Rosji. Czeskie Krajowe Centrum Zwalczania Terroryzmu wszczęło śledztwo w sprawie austriackiej grupy za jej działalność w Rosji. Nastąpiło to po skardze Stowarzyszenia na rzecz Praw Obywatelskich i Przedsiębiorczości.

Oskarżono w niej austriacki bank o wspieranie terroryzmu. Według stowarzyszenia pozostawanie grupy na rynku rosyjskim ułatwia temu krajowi finansowanie agresji na Ukrainę.

REKLAMA

Przypomniano, że Europejski Bank Centralny wcześniej już zwracał się do Raiffeisenbanku o zaprzestanie działalności w tym kraju, ale bezskutecznie. W Czechach grupa klientów tego banku wystosowała nawet petycję wzywającą placówkę do opuszczenia Rosji.

Raiffeisen Bank International AG to austriacka firma z siedzibą w Wiedniu. Prowadzi działalność za pośrednictwem swojej centrali w Austrii oraz banków zależnych w 12 krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Bank działa także w Polsce. W 1991 powołał spółkę zależną, Raiffeisen Centrobank SA (później działający jako Raiffeisen Bank Polska i Raiffeisen Polbank. W kwietniu 2018 BGŻ BNP Paribas Bank Polska nabył podstawową działalność Raiffeisen Polbank, obejmującą bankowość detaliczną i korporacyjną. Fuzja spowodowała zniknięcie Raiffeisen Polbank z polskiego rynku, ale powstał wtedy Raiffeisen Bank International AG. Marka Raiffeisen ponownie pojawiła się w Polsce jako Raiffeisen Digital Bank w 2021.

W Rosji działa AO Raiffeisenbank z siedzibą w Moskwie. Na koniec 2020 roku zajmował 7. miejsce wśród rosyjskich banków pod względem zysku netto, 10. pod względem aktywów i 11. pod względem kapitału. Został założony w 1996 roku jako Raiffeisenbank Austria i stał się ważnym graczem na miejscowym rynku po przejęciu rosyjskiego Impexbanku w 2006 roku.

REKLAMA