Orban o osiągnięciu porozumienia z Rosją. Ukraiński MSZ reaguje

Premier Węgier Viktor Orban.
Premier Węgier Viktor Orban. / Foto: PAP
REKLAMA

Nie wiemy, jak to wygląda w przypadku Węgier, ale my nie handlujemy ani swoim terytorium, ani suwerennością państwa – oświadczył w środę rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, odnosząc się do wypowiedzi premiera Węgier Viktora Orbana. Szef rządu w Budapeszcie wezwał dzień wcześniej Zachód do zawarcia porozumienia z Rosją w celu zakończenia wojny na Ukrainie.

– Świat też nie będzie handlował (terytorium i niezależnością naszego kraju), a rosyjskie władze – kogokolwiek by nie angażowały do roli swoich publicznych adwokatów – z pewnością poniosą odpowiedzialność za całe zło wyrządzone Ukraińcom – zapewnił Nikołenko w komentarzu opublikowanym na Facebooku.

REKLAMA

Rzecznik MSZ przyznał, że Orban już długo nie wyrażał podobnych opinii, co było dla strony ukraińskiej pewnym zaskoczeniem. – Nawet zaczęliśmy mieć wątpliwości dotyczące utrzymania (przez Orbana) jego dotychczasowego (w ocenie Kijowa prorosyjskiego – PAP) stanowiska – dodał przedstawiciel resortu dyplomacji.

Orban o wojnie na Ukrainie

Należy osiągnąć porozumienie z Rosją w sprawie nowej architektury bezpieczeństwa, aby zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo i suwerenność, ale nie członkostwo w NATO – powiedział we wtorek Orban w długim wywiadzie z amerykańskim dziennikarzem Tuckerem Carlsonem.

Nie możemy sobie pozwolić na przekształcenie długiej granicy między Rosją a Ukrainą w granicę NATO. Oznaczałoby to natychmiastową wojnę, niebezpieczeństwo dla nas wszystkich, nawet dla Waszyngtonu – stwierdził Orban. – Osobiście uważam, że bez włączenia Rosjan do europejskiej architektury bezpieczeństwa nie możemy zapewnić bezpieczeństwa obywatelom Europy – dodał.

W ocenie szefa węgierskiego rządu Budapeszt stara się utrzymywać racjonalne stosunki z Moskwą, zwłaszcza w dziedzinie gospodarki i energetyki.

Według Orbana zwycięstwo Ukrainy na polu bitwy nie jest możliwe, ponieważ ostatecznie znaczenie ma liczba żołnierzy, a w tym aspekcie Rosjanie posiadają ogromną przewagę i nie można liczyć na to, że się poddadzą. Premier Węgier przyznał również, że doprowadzenie do pokoju zależy od decyzji administracji w Waszyngtonie, ponieważ jeśli USA przestaną dostarczać Kijowowi pieniądze i uzbrojenie, konflikt się zakończy.

REKLAMA