Prezydent Duda podpisał kolejną ustawę. Do więzienia za „dezinformację”

Andrzej Duda Źródło: PAP/Łukasz Gągulski
Andrzej Duda Źródło: PAP/Łukasz Gągulski
REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu karnego, która zaostrza kary za szpiegostwo. Nowela przewiduje też kary za fotografowanie i utrwalanie obiektów ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa bez zezwolenia. Ponadto przewiduje kary za „rozpowszechnianie nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji”. O tym, jakie informacje będą zakazane zapewne arbitralnie uzna jakieś gremium zgodnie z aktualnymi potrzebami. Schemat ten obserwowaliśmy podczas ogłoszonej pandemii koronawirusa i całego covidowego szaleństwa.

Nowelizacja Kodeksu karnego zakłada przede wszystkim wprowadzenie surowszych kar za szpiegostwo. Kara za udział w działalności obcego wywiadu wynosi obecnie od roku do 10 lat więzienia. Po zmianie ma to być od 5 do 30 lat więzienia. Za szpiegostwo polegające na udzielaniu wiadomości grozi dziś od 3 lat więzienia. Zmiany zakładają, że za ten czyn będzie grozić 8 lat więzienia albo nawet dożywocie.

REKLAMA

Za kierowanie i organizowanie działalności obcego wywiadu na terenie Polski będzie grozić kara od 10 lat więzienia oraz dożywocie w miejsce obecnie obowiązującej kary od 5 lat. Dożywocie ma również grozić temu, kto biorąc udział w działalności obcego wywiadu „dokonuje dywersji, sabotażu lub dopuszcza się przestępstwa o charakterze terrorystycznym”.

Dożywotnie pozbawienie wolności ma także grozić funkcjonariuszowi publicznemu oraz osobie „pełniącej dyspozycyjnie terytorialną służbę wojskową” działającej na rzecz obcego wywiadu. Natomiast osoba biorąca udział – bez zgody właściwych organów – w działalności obcego wywiadu na terytorium RP, ale nie nakierowanej przeciwko Polsce, będzie podlegała karze do ośmiu lat więzienia.

Więzienie za „dezinformację”

Karą co najmniej 8 lat więzienia będzie zagrożone zaś prowadzenie dezinformacji, polegającej na rozpowszechnianiu nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji, mających na celu wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju lub gospodarce.

Karom nie będą podlegać osoby, które dobrowolnie poniechały dalszej działalności na rzecz obcego wywiadu oraz ujawniły wobec polskich służb „wszystkie istotne okoliczności popełnionych czynów”.

Amatorzy fotografowania kolei i budynków muszą mieć się na baczności

Inne ze zmian dotyczą m.in. kwestii zakazów fotografowania i utrwalania obiektów ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa. Osoba, która bez zezwolenia będzie fotografowała lub filmowała taki obiekt podlegała będzie karze aresztu lub grzywny, będzie można również orzec przepadek przedmiotów służących do popełnienia tego czynu.

Wejście w życie znacznej części przepisów karnych z tej nowelizacji zsynchronizowano z wejściem w życie ogólnej i gruntownej reformy Kodeksu karnego – co jest przewidziane na 1 października br. Pozostała część nowelizacji ma wejść w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.

REKLAMA