Emerytowany nauczyciel skazany na śmierć. Wysłał pięć tweetów krytykujących rząd

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Emerytowany nauczyciel Muhammad al-Ghamdi został skazany na śmierć przez saudyjski sąd za pięć tweetów krytykujących rząd Arabii Saudyjskiej za korupcję i łamanie praw człowieka – podaje w piątek CNN, cytując komunikat organizacji Human Rights Watch (HRW).

Według HRW al-Ghamdi został aresztowany w ubiegłym roku i skazany w lipcu na mocy „ustawy antyterrorystycznej” za „opisywanie króla lub następcy trony w sposób zagrażający religii lub sprawiedliwości”.

REKLAMA

Emerytowanemu nauczycielowi postawiono też zarzuty „wspierania ideologii terrorystycznej”, „komunikowania się z organizacją terrorystyczną”, a także publikowania fałszywych informacji „z zamiarem dopuszczenia się terrorystycznej zbrodni”.

Saudyjska Organizacja Praw Człowieka ocenia, że w Arabii Saudyjskiej w tym roku wykonano co najmniej 92 wyroki śmierci. W 2022 roku, według mającej siedzibę w Wielkiej Brytanii organizacji humanitarnej ALQST, wykonano 148 egzekucji, dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

Wyrok śmierci na Muhammada al-Ghamdiego wydano w okresie nasilającej się w królestwie kampanii przeciw wolności słowa – powiedziała Lina Alhathloul z organizacji ALQST.

Władze „wysyłają jasny i straszny sygnał – nikt nie jest bezpieczny i nawet tweet może sprawić, że zostaniesz zabity” – dodała Alhathloul.

CNN zwrócił się do dwóch saudyjskich ministerstw – sprawiedliwości i spraw wewnętrznych – z prośbą o skomentowanie tych informacji, ale nie otrzymał odpowiedzi.

Arabia Saudyjska, w której egzekucje wykonuje się głównie przez ścięcie głowy, a czasami publicznie, nie ma kodeksu, który określałby zasady dotyczące wyroków, ani systemu precedensów, przez co kary nie są przewidywalne i zależą w dużej mierze od sędziego.

REKLAMA