Do jakiego Kościoła należy Robert Makłowicz?

Robert Makłowicz Źródło: YouTube / Robert Makłowicz
Robert Makłowicz Źródło: YouTube / Robert Makłowicz
REKLAMA

Nie każdy wie z jak wielokulturowej rodziny pochodzi Robert Makłowicz. Krytyk kulinarny i podróżnik ma korzenie m.in. ukraińskie, ormiańskie, węgierskie i austriackie. Jego pochodzenie przekłada się na jego wyznanie.

Robert Makłowicz niespodziewanie stał się jedną z najbardziej lubianych i rozpoznawalnych postaci w polskim Internecie. Krytyk kulinarny urodził się w Krakowie i ma tam dom, ale wraz z rodziną (żoną Agnieszką oraz z synami Mikołajem i Ferdynandem) mają także drugi dom – na półwyspie Pelješac w chorwackiej części Dalmacji, gdzie spędzają połowę roku.

REKLAMA

Pochodzenie Makłowicza wpływa nie tylko na jego zainteresowania historią i podróżami. Wynika z niego także fakt, iż podróżnik nie jest członkiem Kościoła Rzymskokatolickiego, choć jest osobą wierzącą.

Makłowicz należy do Kościoła Katolickiego obrządku ormiańskiego, czyli odłamu Kościoła Katolickiego, który na ziemiach polskich obecny jest od XIV wieku.

Kościół ten podlega papieżowi w Watykanie, a jego członkami są przede wszystkim osoby należące do ormiańskiej mniejszości narodowej – np. ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, znany z walki o prawa rodzin osób zamordowanych przez UPA.

Kościół obrządku ormiańskiego różni się od rzymskiego obrzędami. Inne są na przykład zaślubiny, podczas których nie używa się obrączek, tylko koron.

Śluby ormiańskie są także o wiele dłuższe, o czym Makłowicz mówił w wywiadzie dla Plejady, wspominając swój własny ślub.

– Ceremonia trwała ponad pięć godzin, więc to było coś niezapomnianego. Co się działo? Nie wiem, nic nie rozumiałem, bo ksiądz mówił po ormiańsku – opowiadał.

W Polsce nie ma zbyt wielu członków Kościoła Katolickiego obrządku ormiańskiego. Liczy się, że jest ich ok. 700. Na całym świecie zaś wyznawców tego obrządku jest 737 tysięcy.

REKLAMA