Inflacja w Polsce. Polaków nie stać na to, by oszczędzać

Obrazek ilustracyjny Źródło: Pexels
Obrazek ilustracyjny Źródło: Pexels
REKLAMA

Rosnące ceny, które wywołane są szalejącą w Polsce inflacją, sprawiają, że Polaków nie stać na to, by oszczędzać.

Z raportu ING „Zdrowie finansowe Polaków” wynika, iż z „powodu rosnących cen aż 41 proc. Polaków potwierdza, że oszczędza obecnie mniej, a 13 proc. oszczędza z tego powodu więcej, by przygotować się na jeszcze większe podwyżki w przyszłości”.

REKLAMA

Z udostępnionych danych dowiadujemy się, że rosnące ceny „nie tylko wpływają na odkładanie pieniędzy przez Polaków, ale przede wszystkim na ich bieżące wydatki”.

„Według badania większość Polaków obecnie wydaje dużo większą część swoich dochodów na żywność i artykuły spożywcze oraz energię niż jeszcze pięć lat temu. W opinii ankietowanych trend ten utrzyma się również za 5 lat. Dodatkowo w przyszłości (za 5 lat) 52 proc. Polaków spodziewa się wyższych stawek podatkowych, 49 proc. wyższych oprocentowań kredytów gotówkowych i hipotecznych, a jedynie 33 proc. przypuszcza, że wzrosną również oprocentowania produktów oszczędnościowych” – czytamy w komunikacie do raportu.

„To, jak niekorzystne działanie na nasze finanse i całą gospodarkę ma wysoka inflacja pokazują ostatnie dane z całej gospodarki. Przez wiele lat motorem wzrostu gospodarczego była konsumpcja, a więc wydatki rodzin. Niestety, wysoka inflacja spowodowała, że od trzech kwartałów Polacy zmniejszą swoje wydatki. To zdarza się niezwykle rzadko, w ostatnich niemal dwóch dekadach, a więc od wejścia do UE w połowie 2004 roku, wydatki rodzin zanotowały spadek tylko w jednym cyklu gospodarczym, na przełomie 2012-2013 roku” – skomentuje główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki, cytowany w komunikacie.

Sześciu na dziesięciu polskich obywateli ze względu na inflację świadomie wydaje swoje pieniądze, zwracając uwagę na to, co kupuje i za ile.

46 proc. śledzi i analizuje swoje dochody i wydatki, a 42 proc. planuje miesięczny budżet.

„Regularne oszczędzanie deklaruje 35 proc. Polaków, 34 proc. robi to tylko czasami. Tylko jedna czwarta Polaków poszukuje informacji finansowych na stronie czy w aplikacji swojego banku, 11 proc. nie robi tego nigdy, a 24 proc. rzadko. Aż 63 proc. ankietowanych nigdy lub rzadko rozmawia o swoich finansach z ekspertami, konsultantami lub doradcami” – czytamy dalej w komunikacie.

REKLAMA