„Pandemia COVID-19 była rzadkim naturalnym eksperymentem”. Tak zmieniła się mikroflora u dzieci

Pandemiczne obostrzenia źle wpłynęły na dzieci.
Dziecko - zdj. ilustracyjne. / Fot. Alexander Grey/Unsplash
REKLAMA

Dzieci, których pierwsze lata życia przypadły na ogłoszoną pandemię koronawirusa, mają mniej zróżnicowaną florę bakteryjną jelit niż dzieci urodzone wcześniej – dowodzą naukowcy. Polityczne restrykcje, obostrzenia, nakazy i zakazy wprowadzane w imię walki z wirusem przynoszą fatalne skutki.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports przez naukowców z Nowego Jorku i Los Angeles pokazało, że w próbkach pobranych od dzieci w czasie pandemii znajdowało się mniej różnorodnych szczepów bakterii jelitowych.

REKLAMA

Autorzy badania wskazują, że takie zmiany we florze bakteryjnej mogą być spowodowane specyficznymi zachowaniami, jakie wymusiła na opiekunach dzieci ogłoszona pandemia – a dokładniej decyzje podejmowane przez polityków i wprowadzane przez nich wszelkie lockdowny, restrykcje, obostrzenia.

Chodzi bowiem o to, że w początkowym etapie swojego życia, kiedy flora bakteryjna kształtuje się najdynamiczniej, dzieci głównie przesiedziały ten czas w domu, a mniej z rówieśnikami. Do przesady też wzmożona była higiena.

Pandemia COVID-19 była rzadkim naturalnym eksperymentem, który pozwolił zrozumieć, jak otoczenie społeczne kształtuje mikroflorę dzieci. To badanie jest kolejnym elementem w coraz bardziej rosnącym polu wiedzy na temat tego, w jaki sposób środowisko społeczne dzieci wpływa na ich mikrobiom – mówi Sarah C. Vogel, jedna z wiodących autorek artykułu.

Na potrzeby swojego badania naukowcy porównali dwie grupy próbek kału pochodzących od rocznych dzieci – próbki pobrane przed pandemią oraz te pobrane w okresie od marca do grudnia 2020 r.

Choć, jak przyznają autorzy, trudno na podstawie tych wyników wnioskować na temat długoterminowych konsekwencji zdrowotnych dla dzieci, to generalnie większą różnorodność mikrobów jelitowych można powiązać ze stanem zdrowia – korzyści zostały już potwierdzone w badaniach u dorosłych.

Wiemy, że u dorosłych mniejsza różnorodność mikrobioty jelitowej jest powiązana z gorszym zdrowiem – zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Jednak potrzebujemy więcej badań nad tym, jak rozwój flory bakteryjnej w okresie dziecięcym i otoczenie w najwcześniejszym okresie życia kształtują te zależności – komentuje prof. Natalie Brito, wiodąca autorka publikacji.

REKLAMA