Jest zgoda Ukrainy na poszukiwania ofiar Rzezi Wołyńskiej

Flagi Polski i Ukrainy.
Flagi Polski i Ukrainy. / Fot. PAP
REKLAMA

Michał Dworczyk poinformował w Radiu Wnet, że Ukraina wyraziła pierwszą zgodę na poszukiwania ofiar Rzezi Wołyńskiej.

Pytany o sytuację związaną z ekshumacją ofiar Rzezi Wołyńskiej, Dworczyk przyznał, że „mamy sytuację daleko niezadawalającą, ponieważ stoimy na stanowisku, rząd polski i myślę, że większość czy całe polskie społeczeństwo, że każdej osobie zamordowanej, każdej osobie zmarłej należy się godny pochówek”.

REKLAMA

– Blokowanie możliwości poszukiwań czy ekshumacji i pochówków jest nieakceptowalne – podkreślił polityk Prawa i Sprawiedliwości i dodał, że „mamy do czynienia z określoną sytuacją polityczną”.

– Przez ponad osiem lat był zakaz prowadzenia poszukiwań, ekshumacji i pochówków. Dzisiaj ten zakaz został odblokowany, poszukiwania trwają. (…) Jest pierwsza zgoda na poszukiwania, jest złożonych szereg innych wniosków. Wierzę, że wkrótce zaczniemy ekshumować odnajdowane ofiary nacjonalistów ukraińskich. To jest temat, którego na pewno nie pozostawimy – stwierdził polityk.

Zapytany o pomoc ze strony władz Ukrainy, Dworczyk odparł, że „gdyby nie decyzje rządu ukraińskiego, nie zostałaby wydana – pierwszy raz od ośmiu lat – zgoda na poszukiwania ofiar”.

– Poszukiwanych jest około 100 ofiar, które zostały zabite przez ukraińskich nacjonalistów – powiedział polityk zapytany o skalę poszukiwań.

Jednocześnie Dworczyk przyznał, że skala poszukiwań wciąż jest niewystarczająca.

– Mamy poczucie olbrzymiego niedosytu jeśli chodzi o możliwość poszukiwań, ale poza zgodą, która została wydana na poszukiwania w Puźnikach, jest złożonych szereg wniosków na kolejne miejsca, gdzie wiemy, że spoczywają ofiary i wierzę, że te kolejne zgody i w konsekwencji kolejne poszukiwania rozpoczną się – powiedział.

Minister nie może jednak podać konkretnej daty, kiedy rozpoczną się kolejne poszukiwania. – Wierzę, że nastąpi to niebawem, bo jestem przekonany, że każdy zmarły ma prawo do godnego pochówku – oświadczył.

REKLAMA