Masowe rozdawnictwo POPiS-u i łamanie limitów zadłużenia. Czy wrócą jakiekolwiek hamulce? [VIDEO]

Michał Wawer.
Michał Wawer. / foto: Biuro Prasowe Konfederacji
REKLAMA

Konfederacja Wolność i Niepodległość wyraziła stanowczy sprzeciw wobec planów rządu PiS dotyczących zniesienia limitu zadłużania. Prawicowe ugrupowanie jest zaniepokojone kierunkiem, w jakim zmierza państwo polskie.

Michał Wawer, skarbnik Konfederacji i lider świętokrzyskiej listy partii, podkreślił, że od początku pandemii politycy PiS i Platformy Obywatelskiej zapomnieli o wszelkich ograniczeniach dotyczących zadłużania państwa.

REKLAMA

Przez trzy lata byliśmy świadkami masowego rozdawnictwa świadczeń socjalnych i drukowania pieniędzy. To nieodpowiedzialne i krótkowzroczne. Nic nie wskazuje na to, by politykom POPiS-u miały wrócić jakiekolwiek hamulce, choćby minimalny zdrowy rozsądek w wydawaniu publicznych pieniędzy – mówił Wawer.

W odniesieniu do ostatnich słów pani Jadwigi Emilewicz, wiceministra w rządzie PiS, która wyraziła chęć zwiększenia limitu zadłużenia państwa, Wawer zauważył, że to poważna wypowiedź, biorąc pod uwagę jej pozycję w rządzie. Dodał, że takie propozycje wpisują się w długą historię działań rządu PiS, który w praktyce łamie konstytucyjne limity zadłużenia i tworzy pozabudżetowe fundusze.

W sprawie obchodzenia konstytucyjnych limitów zadłużania Wawer zauważył, że mamy do czynienia z „festiwalem tworzenia pozabudżetowych funduszy, które formalnie, wg krajowej metodologii, nie są wliczane do długu publicznego”.

Podczas konferencji podkreślono, że zarówno PiS, jak i Platforma Obywatelska tworzą koalicję partii, które dążą do zadłużenia Polski do granic bankructwa. Konfederacja uważa, że te partie nie przejmują się długoterminowymi konsekwencjami swoich działań i dążą jedynie do zaspokojenia swoich krótkoterminowych interesów.

Jakub Banaś, kandydat nr 2 na warszawskiej liście Konfederacji, podkreślił, że wszystkie partie opozycyjne i rządząca partia oferują obietnice wyborcze, które zagrażają zdrowemu rozsądkowi i gospodarce Polski. Zaznaczył, że te obietnice, które będą kosztować setki miliardów złotych, prowadzą do zwiększenia zadłużenia.

Banaś zwrócił uwagę na obecny poziom zadłużenia Polski, który wynosi ponad 1,5 biliona złotych, a to jest kwota, która stawia kraj w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Podkreślił, że politycy Konfederacji bronią zdrowego rozsądku, wolnego rynku i przedsiębiorczości, i są jedyną siłą polityczną, która może ochronić Polskę przed recesją i chaosem.

Konferencja zakończyła się apelem Konfederacji do wyborców, aby w nadchodzących wyborach odrzucili partie, które dążą do dalszego zadłużania kraju i zamiast tego poparli partię Konfederacji, która obiecuje przywrócenie odpowiedzialności finansowej i zdrowego rozsądku w zarządzaniu budżetem państwa.

REKLAMA