
Przedstawiciele polskiej misji dyplomatycznej w Izraelu są w stałym kontakcie z polskimi elżbietankami w Jerozolimie, także w związku z nasilającymi się atakami na chrześcijan – przekazała w piątek PAP charge d’affaires ambasady RP w Tel Awiwie Agata Czaplińska.
– Rozmawiamy na ten temat z izraelskimi instytucjami, zwracając uwagę na konieczność zapewnienia bezpiecznych warunków przebywania i posługi w Ziemi Świętej duchownym i pielgrzymom – oświadczyła Czaplińska, zaznaczając, że bezpieczeństwo tych osób jest dla polskiej ambasady priorytetem.
Jednocześnie w kontaktach z polskim duchowieństwem w Ziemi Świętej przedstawiciele ambasady RP podkreślają potrzebę zgłaszania przez nich, a także przez znajdujących się pod ich opieką pielgrzymów miejscowej policji wszelkich przypadków agresji wobec chrześcijan czy aktów wandalizmu miejsc kultu, jak również informowania o takich incydentach ambasadę RP w Tel Awiwie i Biuro Przedstawiciela RP w Ramallah.
W środę w wyniku starań charge d’affaires Czaplińskiej miała miejsce wizyta przedstawicieli izraelskich władz w Nowym Domu Polskim w Jerozolimie, w czasie której pracownicy różnych departamentów izraelskiego MSZ zapoznali się ze skutkami niedawnych aktów agresji.
Highly appreciated solidarity visit of representatives of @IsraelMFA, together with @PLinIsrael, at the New Polish House in #Jerusalem, run by 🇵🇱Elizabethan Sisters. Safety of the members of the Convent and the pilgrims hosted at the House is our common concern. pic.twitter.com/7rK0EbjY2E
— שגרירות פולין (@PLinIsrael) September 13, 2023
Środowa wizyta solidarnościowa przedstawicieli izraelskiego MSZ jest jednym z efektów zabiegów polskich dyplomatów w Izraelu o bardziej intensywne zainteresowanie tutejszych instytucji tym problemem – zaznaczyła Czaplińska.
Przełożona Nowego Domu Polskiego siostra Róża Pacocha powiedziała w czwartek PAP, że przedstawiciele izraelskich władz w trakcie wizyty wyrazili ubolewanie i solidarność z powodu aktów agresji wobec polskich elżbietanek. Zapewnili jednocześnie, że dołożą wszelkich starań, by tego typu zachowania nie miały miejsca, a przynajmniej, żeby ograniczyć je do minimum.
W ciągu ostatnich miesięcy nastąpił wzrost liczby antychrześcijańskich incydentów w Izraelu, w szczególności w Jerozolimie. Członkowie wspólnot chrześcijańskich mówią, że są nękani i zastraszani przez agresywnych żydowskich nacjonalistów.