KE zniosła embargo na ukraińskie zboże. Polska podtrzymuje zakaz. Zełenski zareagował. „Ukraina będzie odpowiadać w sposób cywilizowany”

Wołodymyr Zełenski zainicjował na Ukrainie akcję
Wołodymyr Zełenski zainicjował na Ukrainie akcję "czyste ręce". Zdjęcie: PAP
REKLAMA

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie produkty rolno-spożywcze. Wołodymyr Zełeński oświadczył, że na wszelkie „łamanie prawa UE” Ukraina będzie „odpowiadać w sposób cywilizowany”. Mateusz Morawiecki natomiast zapowiada podtrzymanie zakazu importu zboża z Ukrainy Polski.

Komisja Europejska nie przedłużyła wygasającego w piątek embarga na ukraińskie zboże do pięciu państw członkowskich, w tym Polski. Komisja podała w komunikacie, że Ukraina zgodziła się na wprowadzenie w ciągu 30 dni wszelkich środków prawnych, w tym np. systemu zezwoleń na eksport, aby uniknąć gwałtownych wzrostów cen zbóż.

REKLAMA

Dodano, że Ukraina ma wprowadzić od 16 września 2023 r. skuteczne środki kontroli eksportu 4 grup towarów, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiadujących państwach członkowskich.

Jest decyzja KE ws. embarga na ukraińskie zboże

„Właśnie rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Ograniczenia ze strony Komisji Europejskiej dotyczące dostępu ukraińskich produktów spożywczych do rynku Unii Europejskiej wycofano!” – napisał Zełenski w mediach społecznościowych.

„Jestem bardzo wdzięczny Ursuli von der Leyen za dotrzymanie słowa i zasad wolnego rynku. To przykład prawdziwej jedności i zaufania między Ukrainą i UE. Europa wygrywa zawsze, kiedy zasady działają, a umowy są realizowane” – kontynuował prezydent Ukrainy.

„Teraz ważne jest, by europejska jedność zadziałała też na poziomie dwustronnym. By sąsiedzi podczas wojny wsparli Ukrainę. A jeśli ich decyzje będą łamać prawo UE, Ukraina będzie odpowiadać w sposób cywilizowany” – dodał.

Do sprawy odniósł się także szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. „Ukraina jest wdzięczna Komisji Europejskiej i państwom członkowskim za solidarność w zniesieniu zakazu eksportu naszych produktów rolnych. Kontynuujemy prace nad stabilnym eksportem i tranzytem do krajów trzecich «szlakami solidarnościowymi» oraz w ramach Wspólnej Platformy Koordynacyjnej” – napisał.

Jak wcześniej informował premier Denys Szmyhal, Ukraina zwróci się o arbitraż do Światowej Organizacji Handlu (WTO), jeśli Polska jednostronnie zablokuje eksport ukraińskiego zboża.

Tymczasem szef rządu warszawskiego oświadczył, że Polska przedłuży zakaz wwozu ukraińskiego zboża, mimo braku zgody Komisji Europejskiej.

Przed chwilą dowiedziałem się, że te środki zaradcze, czyli zakaz wwozu został zniesiony (…) Wolałbym, żeby oni przedłużyli zakaz wwozu – mówił Morawiecki.

Przedłużymy ten zakaz mimo ich niezgody, mimo braku zgody Komisji Europejskiej – oświadczył.

Przedłużymy zakaz wwozu ukraińskiego zboża. Nie będziemy słuchać Berlina, nie będziemy słuchać von der Leyen, Tuska czy Webera. Zrobimy to, bo to jest w interesie polskiego rolnika – utrzymywał.

REKLAMA