Nowe, kuloodporne kombinezony dla Ukrainek. „Nie czują się bezpieczne”

Ukrainka i Ukrainiec w armii
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA

W czwartek w Kijowie zaprezentowano pierwszy kombinezon kuloodporny przeznaczony dla kobiet służących w ukraińskiej armii i uczestniczących w wojnie z Rosją. Kobiecy strój jest lżejszy od męskiego i uwzględnia różnice w budowie ciała pomiędzy kobietami i mężczyznami – powiadomił portal Ukrainska Prawda.

Dotychczas kobiety były zmuszone do korzystania z kombinezonów przeznaczonych dla mężczyzn. Nowy strój, zapewniający ochronę tułowia, szyi, pachwin i nóg, został opracowany przez kijowską firmę Ukrainian Armor na prośbę resortu obrony i żołnierek walczących na froncie – czytamy na łamach serwisu.

REKLAMA

„Obecnie około 5 tys. kobiet służących w armii jest narażonych na podwójne ryzyko, ponieważ nie posiadają (odpowiednich strojów) ochronnych. Stanowi to dla nich zagrożenie zdrowia, a z psychologicznego punktu widzenia kobiety nie czują się bezpieczne. Są zmuszone do noszenia męskich, niewłaściwie dopasowanych kamizelek kuloodpornych” – zauważył producent nowych kombinezonów.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Kobiecy strój ochronny kosztuje około 50 tys. hrywien, czyli równowartość ponad 5800 zł i jest znacznie droższy od standardowego kombinezonu dla mężczyzn – poinformowała Ukrainska Prawda.

REKLAMA