Badanie na dużej grupie uchodźców z Ukrainy. Naukowcy już wszystko wiedzą

Uchodźcy z Ukrainy w punkcie recepcyjnym w Zamościu.
Uchodźcy z Ukrainy w punkcie recepcyjnym w Zamościu. Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: PAP
REKLAMA

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie przeprowadzili eksperymentalne badanie na dużej grupie uchodźców z Ukrainy, aby poznać ich plany i wybory życiowe.

Badaczom udało się odtworzyć proporcje płci oraz wieku dla pełnoletnich członków tej zbiorowości na podstawie odpersonalizowanego rejestru obywateli Ukrainy i członków ich rodzin, którym nadano status cudzoziemca na podstawie specustawy. Dlatego trzy czwarte osób objętych badaniem to kobiety, a dwie trzecie to osoby do 40. roku życia.

REKLAMA

Ukraińcy oceniają pomoc Polaków w większości pozytywnie, ale większość nie będzie chciała zostać u nas na stałe. Wyniki pokazują, że połowa z nich chciałaby zintegrować się z polskim społeczeństwem, co piąty tego nie chce. Niemal 2/3 uchodźców jest zadowolonych ze swego życia, choć 3/5 uważa, że ich warunki się pogorszyły. Wielu uchodźców przyjeżdżało wcześniej do Polski.

Większość Ukraińców objętych badaniem nie czuje się gorzej traktowana w naszym kraju. Jedna piąta respondentów wskazuje na gorszy dostęp do rynku pracy (21,8 proc.), wysokość wynagrodzenia (20,2 proc.) oraz dostęp do administracji publicznej (17,7 proc.). Prawie wszyscy (94,3 proc.) pozytywnie oceniają pomoc, jaką otrzymali w naszym kraju.


Tekst ukazał się w segmencie Postęp w Kraju w numerze 37-38 (2023) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.


 

REKLAMA