Bariera elektroniczna na polsko-białoruskiej granicy. Szef MSWiA zdradził szczegóły

Mariusz Kamiński.
Mariusz Kamiński. / foto: PAP
REKLAMA

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował w Terespolu o szczegółach powstania w województwie lubelskim bariery elektronicznej na polsko-białoruskiej granicy. – W dniu wczorajszym Straż Graniczna ogłosiła przetarg na budowę zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią. Do 22 września zapraszamy wszystkie firmy, które chciałyby wziąć udział w tym przedsięwzięciu do składania ofert do Straży Granicznej – przekazał. Zapewnił, że środki finansowe na tę inwestycję są zabezpieczone.

Dodał, że przetarg zostanie rozstrzygnięty w połowie listopada, aby jeszcze w tym roku wyłoniony wykonawca mógł rozpocząć prace nad budową. – Zapora elektroniczna będzie liczyła 172 kilometry; będzie to około 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych, termowizyjnych, czujniki ruchu, setki kilometrów kabli transmisyjnych – wymienił minister Kamiński, dodając, że centrum nadzoru będzie znajdować się w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

REKLAMA

Zdaniem szefa MSWiA zapora na rzece w stu procentach umożliwi monitorowanie sytuacji wzdłuż całej rzeki na granicy z Białorusią. – Każda podjęta próba nielegalnego przekroczenia granicy przez rzekę będzie ujawniona przez naszych funkcjonariuszy. Wtedy nastąpi natychmiastowa interwencja specjalnych grup interweniujących. Nasi funkcjonariusze będą mieli znakomity instrument do realizacji swoich działań – stwierdził.

Minister Kamiński zastrzegł, że na rzece Bug nie jest planowana zapora inżynieryjna, fizyczna. – Tak, aby nie odcinać naszych obywateli od rzeki – podkreślił.

Dodał również, że już w październiku zakończone zostaną prace nad budową 200-kilometrowej zapory elektronicznej wokół okręgu królewieckiego. – Tak, żebyśmy też w stu procentach monitorowali granicę rosyjską – mówił szef MSWiA.

W jego ocenie nasze zabezpieczenia na granicy wschodniej są najlepszymi w Europie. – Granica zewnętrzna Unii Europejskiej, która jest granicą Polski z Białorusią i z Rosją, jest najlepiej zabezpieczoną granicą w Europie, a dodatkowym i najważniejszym gwarantem tego są nasi funkcjonariusze i żołnierze – stwierdził Kamiński, dziękując im za służbę.

Odnosząc się do budowy bariery elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią, komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga wymienił, że wyposażona będzie ona w 1,8 tys. słupów kamerowych, 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych, termowizyjnych, 200 km kabli transmisyjnych, 200 km kabli zasilających, szereg różnego rodzaju czujników i 10 kontenerów technicznych. Podkreślił innowacyjność tego rozwiązania technicznego.

Pierwszy raz w historii będziemy integrować barierę elektroniczną systemem wież obserwacyjnych – jest ich 7 na tym odcinku – które są wyposażone w dalekosiężne systemy optoelektroniczne. Przy projektowaniu tej bariery braliśmy pod uwagę różne rozwiązania techniczne. Te rozwiązania to na przykład boje sygnalizacyjne, systemy perymetryczne, czy też radary krótkiego zasięgu, ale najważniejszym dla nas kryterium było, aby ten system był funkcjonalny, a przede wszystkim reagował na ewentualne zagrożenia; ponadto, aby był jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców i miał najmniejszy wpływ na środowisko – wyjaśnił.

REKLAMA