Gigantyczna kwota. Bosak: Wystawiamy rachunek za pomoc Ukrainie [VIDEO]

Konfederacja wystawia Ukrainie
Konfederacja wystawia Ukrainie "rachunek" Źródło: X / Krzysztof Bosak
REKLAMA

Szef koła sejmowego Konfederacji i lider Ruchu Narodowego, Krzysztof Bosak, zwołał konferencję prasową pod ambasadą Ukrainy w Polsce. Narodowiec przedstawił rachunek, jaki Polska powinna wystawić Ukrainie.

– Władze Ukrainy zapowiedziały zaskarżenie Polski do Światowej Organizacji Handlu […] oraz wprowadzenie ceł odwetowych na niektóre produkty z Polski [w odwecie za utrzymanie embarga na ukraińskie produkty rolne – red.] –
przypomniał Krzysztof Bosak, stwierdzając, że to „samo w sobie jest niedorzecznością”.

– Ta sytuacja prowadzi nas do gorzkiego podsumowania tzw. przyjaźni prezydenta Dudy z prezydentem Zełeńskim i tzw. partnerskich stosunków pomiędzy rządem polskim a rządem Ukrainy – stwierdził narodowiec.

REKLAMA

Według Bosaka te „stosunki partnerskie nie są”. – One były napięte przed wojną – uważa poseł i dopowiada, że „także przed wojną pojawiały się blokady transportowe”.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Poseł wyjaśnił, że pojawił się pod ukraińską ambasadą, by „wystawić rachunek za pomoc”. Zdaniem narodowca polska polityka jest prawdopodobnie najhojniejsza „na świecie” wobec „państwa ukraińskiego”.

– Niestety władze w Kijowie okazują się tutaj kompletnie niewdzięczne. Uważają, że mogą Polskę traktować z góry, że mogą Polskę traktować roszczeniowo, że mogą nie uwzględniać bardzo skromnie, nieśmiało artykułowanych interesów państwa polskiego przez rząd PiS – powiedział Bosak.

Swój rachunek Konfederacja opiera na dostępnych danych z międzynarodowych instytutów. – Zdajemy sobie sprawę, że te dane są prawdopodobnie znacząco niedoszacowane i niepełne – poinformował Bosak.

Według danych instytutu z Kilonii, polska pomoc dla Ukrainy w liczbach wygląda następująca:

– pomoc militarna – 14 miliardów złotych;

– pomoc humanitarna – 4,3 miliardy złotych;

– pomoc finansowa – 1,6 miliarda złotych;

– pomoc obywatelom Ukrainy – 71, miliarda złotych;

– pomoc prywatna od Polaków – 10 miliardów złotych.

– Ta suma przekracza 100 miliardów złotych, a zwracamy uwagę, że jest to pomoc niepełna dlatego, ona nie uwzględnia pomocy świadczonej przez organizacje międzynarodowe, w których Polska jest, jak na przykład Unia Europejska. Ten rachunek nie uwzględnia także strat gospodarczych poniesionych przez Polskę przez prawie rok otwarcia rynku na produkty rolne z Ukrainy – twierdzi Krzysztof Bosak.

Cała konferencja:

REKLAMA