Ramstein. Spotkanie grupy ds. Ukrainy. „Sytuacja może ewoluować w różne strony”

Lloyd Austin. Foto: PAP/DPA
Lloyd Austin. Foto: PAP/DPA
REKLAMA

Należy dostarczyć Ukrainie więcej bardzo potrzebnych systemów obrony powietrznej – oświadczył we wtorek amerykański minister obrony Lloyd Austin na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generałem Markiem Milleyem podczas 15. spotkania grupy kontaktowej ds. Ukrainy w bazie lotniczej USA w Ramstein w Niemczech.

Polskę na spotkaniu reprezentował szef sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak.

REKLAMA

Austin podkreślił, że więcej systemów obrony powietrznej jest Ukrainie niezbędne, aby pomóc w odpieraniu coraz intensywniejszych ataków powietrznych ze strony Rosji.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Szef Pentagonu podkreślił, że sojusznicy, którzy tworzą grupę kontaktową Ramstein, będą dążyć do tego, by Ukraina zwyciężyła.

Nie padły jednak zapewnienia o dostarczaniu Kijowowi broni dalekiego zasięgu, o którą proszą ukraińskie władze, motywując to tym, że siły ukraińskie muszą być w stanie uderzyć w rosyjskie wojska i obiekty na tyłach. Według agencji AP Amerykanie obawiają się, że Kijów mógłby użyć tej broni do uderzenia w głąb terytorium Rosji, co mogłoby rozwścieczyć Kreml.

Austin również podziękował kilku krajom, w tym Polsce, za prowadzenie koalicji w ramach grupy kontaktowej. „Koalicje te zajmują się konkretnymi kompetencjami, w zakresie czołgów Leopard, szkoleń F-16 i technologii informacyjnych” – wyjaśnił szef Pentagonu.

„Ukraińcy walczą w samoobronie w słusznej sprawie. Walczą o swoją przyszłość i wolność. Mają odwagę i wytrwałość, aby wytrzymać atak Kremla” – podkreślił Austin. Ukraińska kontrofensywa stale postępuje – dodał, jednak należy być przygotowanym na dalszą, długą walkę z Rosją.

Natomiast Milley podkreślił ofiarność i poświęcenie ukraińskich żołnierzy i przypomniał, że ukraińskiej armii udało się odzyskać ponad 40 proc. terytoriów, zajętych przez Rosję po jej niesprowokowanej agresji rozpoczętej w lutym 2022 roku. Zaznaczył, że wolą wszystkich sojuszników zebranych w bazie w Ramstein jest zwycięstwo Ukrainy i że trzeba ją w tym nadal wspólnie wspierać. Przypomniał też ogromne straty Rosjan zauważając, że niemal 300 tys. rosyjskich żołnierzy zostało wyeliminowanych z walki (dotyczy to zabitych i rannych).

Generał Milley powiedział również, że nie da się przewidzieć dalszych postępów ukraińskiej kontrofensywy w obliczu nadchodzącej zimy, a sytuacja może ewoluować w różne strony, stąd niezbędna jest pomoc dla Ukrainy w każdym aspekcie, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy militarnej.

REKLAMA