Indie zmienią nazwę? Chcą zerwać z kolonialną przeszłością

Flaga Indii/Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Flaga Indii/Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
REKLAMA

Wg „India Today”, rząd p. Narendry Modiego w czasie nadchodzącej, specjalnej sesji parlamentu może przedstawić rezolucję, by zmienić nazwę Indii na Bharat.

Konstytucja Indii określa ten kraj mianem zarówno Indii, jak i Bharatu, ale pojawiają się apele, by dokonać poprawki i pozostawić tylko nazwę Bharat (obecnie Konstytucja Indii zaczyna się od słów „Indie, to jest Bharat…”).

REKLAMA

Bharat to nazwa Indii wywodząca się z sanskrytu. Z kolei nazwa Indie pochodzi z języka perskiego. Persowie, którzy panowali nad zachodnimi Indiami, nazywali ten kraj Hindu, od rzeki Indus.

W starożytnej Grece „h” zniknęło, stąd używana w Europie nazwa Indie. Zmianę taką ma popierać m.in. wpływowy lider hinduskiej organizacji religijno-nacjonalistycznej Rashtriya Swayamsevak Sangh,
p. Mohan Bhagwat.

P. Bhaqwat apelował wcześniej do mieszkańców Indii, by nazywali swój kraj Bharat, ponieważ kraj był tak nazywany przez wieki. Ku zmianie nazwy kraju ma skłaniać się też premier Indii, p. Narendra Modi.

„India Today” zwraca uwagę, że na samolocie używanym do transportu prezydenta, wiceprezydenta i premiera Indii pojawia się nazwa Bharat. Podczas poprzedniej sesji parlamentu parlamentarzysta, p. Naresh Bansal z rządzącej krajem Indyjskiej Partii Ludowej, domagał się usunięcia słowa „Indie” z konstytucji, przekonując, że symbolizuje ona kolonialne niewolnictwo.

Na zaproszeniu na uroczysty obiad dla przedstawicieli delegacji G20, które przybędą na szczyt do Indii, pojawiły się słowa „prezydent Bharatu”, a nie zwyczajowe „prezydent Indii”.


Tekst ukazał się w segmencie Postępy Postępu w numerze 37-38 (2023) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.


 

REKLAMA