Polska wyraża poparcie dla akcesji tego kraju do UE. Nie chodzi o Ukrainę

Unia Europejska, czyli... Zdjęcie: Pixabay
Unia Europejska, czyli... Zdjęcie: Pixabay
REKLAMA

Władze polskie nie tylko wyrażały poparcie dla mołdawskiej polityki akcesyjnej do Unii Europejskiej, ale także wielokrotnie udzielały pomocy władzom centralnym i lokalnym Republiki Mołdawii – podkreśliła minister finansów Magdalena Rzeczkowska podczas wizyty w Kiszyniowie.

Resort finansów podsumował w czwartek wizytę minister Rzeczkowskiej w Mołdawii. Jak podano w komunikacie, we wtorek w Kiszyniowie szefowa polskiego MF spotkała się z mołdawską minister finansów Veronicą Sireteanu, dyrektorem Urzędu Celnego Igorem Talmazanem oraz dyrektorem Urzędu Podatkowego Petru Rotaru. Głównym tematem spotkania było wzmocnienie relacji dwustronnych oraz okazanie wsparcia Mołdawii w staraniach o akcesję do Unii Europejskiej.

REKLAMA

„Władze polskie nie tylko wyrażały poparcie dla mołdawskiej polityki akcesyjnej do UE, ale także wielokrotnie udzielały pomocy materialnej, eksperckiej i finansowej władzom centralnym i lokalnym Republiki Mołdawii” – zaznaczyła minister Magdalena Rzeczkowska, cytowana w komunikacie.

Podczas wizyty minister Rzeczkowska oraz minister Sireteanu podpisały „Memorandum of Understanding” w sprawie technicznej współpracy podatkowej. „Oba ministerstwa zadeklarowały tym samym, że będą wymieniać się doświadczeniami i wiedzą w obszarze podatków” – podkreślono.

Jak wskazano w komunikacie MF, szczegółowy zakres programu współpracy na rok 2024 r. ma być sporządzony podczas planowanej w Kiszyniowie na przełomie listopada i grudnia br. wizyty ekspertów Centrum Solidarności Podatkowej i Fundacji Solidarności Międzynarodowej.

„Z naszego punktu widzenia sprawiedliwy, zrównoważony i przejrzysty system podatkowy ma kluczowe znaczenie dla przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych i stymulowania wzrostu gospodarczego” – przekazała Rzeczkowska. „Moim zdaniem, choć nadal jest wiele do zrobienia, Mołdawia jest na dobrej drodze do stworzenia jeszcze bardziej przyjaznego dla biznesu i inwestorów otoczenia” – dodała.

Drugi obszar rozmów dotyczył zacieśniania współpracy z Mołdawią w wymiarze celno-skarbowej ochrony granic. W ocenie Rzeczkowskiej „ma to istotne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski zwłaszcza w kontekście trwającej wojny na Ukrainie”.

REKLAMA