Elon Musk szuka ochotników, którym wszczepi chipy w mózgi

Elon Musk. / foto: Flickr, Steve Jurvetson, CC BY 2.0
Elon Musk. / foto: Flickr, Steve Jurvetson, CC BY 2.0
REKLAMA

Należąca do Elona Muska firma Neuralink dostała pozwolenie od niezależnej komisji rewizyjnej na rozpoczęcie rekrutacji do pierwszych badań klinicznych na ludziach nad implantami mózgowymi. Teraz startup szuka chętnych, którzy dadzą wszczepić sobie chip w mózg. Grupa docelowa to osoby z paraliżem, dla których układ N1 mógłby być drogą do poprawy jakości życia.

Neuralink rozpoczyna rekrutację chętnych do wzięcia udziału w badaniu PRIME (Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface).

REKLAMA

Ochotnikom robot R1 wszczepi ultracienkie i elastyczne nicie implantu N1 w obszarze mózgu odpowiedzialnym za ruch. Wszczepiony chip będzie rejestrował sygnały mózgowe i przesyłał je do aplikacji, która dekoduje zamiar ruchu.

Pierwsze cele nie są „wielkie”. Nie ma jeszcze mowy o chodzeniu. Twórcy liczą, że uczestnicy badania będą w stanie przesuwać kursor myszy komputerowej za pomocą myśli.

Do wzięcia udziału w projekcie poszukiwane są soby z porażeniem czterokończynowym z powodu urazu rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym lub stwardnienia zanikowego bocznego (ALS).

Testy będą trwały ok. 6 lat i nie podano, czy liczba uczestników badań jest ograniczona.

W przyszłości Neuralink chciałby, aby jego chipy mogły leczyć takie choroby, jak: autyzm, depresja, schizofrenia.

REKLAMA