Marine Le Pen i jej ojciec oskarżeni. Prokuratura wnioskuje o wszczęcie procesu przeciwko 27 politykom Zjednoczenia Narodowego

Marine Le Pen.
Marine Le Pen. / foto: PAP/EPA
REKLAMA

Paryska prokuratura wystąpiła z piątek z wnioskiem o wszczęcie procesu przeciwko 27 politykom Zjednoczenia Narodowego (RN) i osobom powiązanym z tą partią, w tym Marine Le Pen i jej ojcu Jean-Marie, podejrzanym o udział w defraudacji środków europejskich w latach 2004-2016.

Prokuratura wnosi o postawienie przed sądem karnym głównych polityków RN, w tym również będącego niegdyś drugą osobą w partii Bruno Gollnischa, Nicolasa Bay (obecnie w partii Rekonkwista), Juliena Odouchce’a i mera Perpignan Louisa Aliota.

REKLAMA

Sprawa dotyczy wykorzystywania środków z Parlamentu Europejskiego, które zamiast na finansowanie asystentów europarlamentarzystów RN, miały być przeznaczane na działalność tej partii.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Marine Le Pen została już wcześniej oskarżona o fikcyjne zatrudnienie dwóch asystentów w Parlamencie Europejskim.

Była szefowa Zjednoczenia Narodowego, która odpiera zarzuty, początkowo zapewniała, że jej współpracownicy pracowali z nią w parlamencie. W związku z tym odmówiła zwrotu kwoty 339 tys. euro, której domagał się Parlament Europejski.

W czwartek prawniczka Le Pen podała jednak, że była kandydatka na prezydenta Francji spłaciła prawie 330 tys. euro.

REKLAMA