Najnowszy SONDAŻ: PiS rośnie w siłę. Konfederacja zdecyduje „o losach rządu w nowym Sejmie”

Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen oraz Jarosław Kaczyński.
Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen oraz Jarosław Kaczyński. / foto: Biuro Prasowe Konfederacji/PAP (kolaż)
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość zwiększa przewagę nad Koalicją Obywatelską, która stoi w miejscu. O losach rządu w nowym Sejmie decyduje Konfederacja – wynika z opublikowanego w piątek sondażu IBRiS dla Onetu.

Na najwyższym miejscu podium po raz kolejny znalazło się Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS. Jak wskazał Onet, partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na poparcie 35,1 proc. Polaków. To więcej o 1,8 pkt proc. w porównaniu z ostatnim badaniem dla portalu przeprowadzonym 13 września.

REKLAMA

Drugie miejsce – jak czytamy w piątek w Onecie – zajmuje Koalicja Obywatelska (KO). Ugrupowanie pod wodzą Donalda Tuska cieszy się poparciem 26,1 proc. wyborców. To mniej o 0,3 pkt proc. względem poprzedniego badania.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Na podium wróciła Konfederacja. Wskazało ją 9,9 proc. ankietowanych przez IBRiS, tj. mniej o 0,2 pkt proc. „Politycy tego ugrupowania decydują o losach rządu w nowym Sejmie — wynika z prognozy podziału mandatów” – ocenił Onet.

Zgodnie z opublikowanym w piątek sondażem Trzecia Droga może liczyć na 9,2 proc. głosów (więcej o 1 pkt proc. względem poprzedniego badania). „Lewica, która w ubiegłym tygodniu pojawiła się na trzecim miejscu, tym razem wprowadziłaby kandydatów do Sejmu jako ostatnia, z poparciem 9,1 proc. (-2 pkt proc.)” – dodał portal.

Z obliczeń Onetu na podstawie sondażu IBRiS wynika, że rozkład mandatów w Sejmie wyglądałby następująco: PiS — 203, KO — 148, Konfederacja — 40, Trzecia Droga (Polska 2050+PSL) — 36, Lewica — 32, Mniejszość niemiecka — 1.

Portal przekazał też, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wzięłoby w nich udział 62,9 proc. ankietowanych. Odpowiedzi „zdecydowanie tak” udzieliło 54,8 proc., a „raczej tak” — 8,1 proc. osób.

REKLAMA