Prezydent Litwy chce pogodzić Polskę i Ukrainę

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania we Lwowie.
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania we Lwowie. / foto: PAP
REKLAMA

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda oświadczył, że jego kraj będzie zabiegał o to, by Polska i Ukraina zasiadły przy jednym stole i zapowiedział bezpośrednie kontakty z prezydentami obu państw, Andrzejem Dudą i Wołodymyrem Zełenskim – podała w piątek agencja BNS.

W najbliższej przyszłości przede wszystkim podtrzymam bezpośrednie kontakty z dwoma prezydentami. Moi doradcy podtrzymują stałe kontakty robocze – powiedział Nauseda, który wypowiadał się przez łącze wideo z Los Angeles.

REKLAMA

Dodał następnie: „podejmiemy kroki, tak byśmy mogli po prostu usiąść przy jednym stole i spróbowali omówić sprawy w sposób przyjacielski, bez konfliktów i bez pogarszania sytuacji”. Wyraził przekonanie, że ważne jest, by „nie pogłębić konfliktu, a zatrzymać się i uczynić wszystko, by powrócić do zwykłego dialogu”.

Odnosząc się do październikowych wyborów parlamentarnych w Polsce, Nauseda zapowiedział: „po wyborach powrócimy do kluczowych dzisiaj zadań”.

Podkreślił również, że „najważniejszą rzeczą jest uniknięcie pogłębiania konfliktu, ponieważ przynosi on tylko korzyści Kremlowi”.

Nauseda oświadczył w czwartek, że „spory między Ukrainą a Polską muszą zostać rozwiązane tak szybko, jak to możliwe”. Zgodnie z informacją kancelarii prezydenta Litwy, takie stanowisko Nauseda przedstawił także wobec prezydentów Polski i Ukrainy, Dudy i Zełenskiego. Litewski przywódca podkreślił, że rola Polski w zapewnianiu wsparcia Ukrainie w czasie wojny z Rosją jest wyjątkowa i konieczne jest znalezienie rozwiązań, aby kryzys w relacjach między dwoma krajami się nie pogłębiał.

REKLAMA