Zamontowali „poprawne politycznie” witraże w narodowej katedrze

katedra w Waszyngtonie Fot. Wikipedia domena publiczna
REKLAMA

Katedra Narodowa to waszyngtońska świątynia Kościoła Episkopalnego w Stanach Zjednoczonych – neogotycki kościół i czwarta pod względem wysokości budowla w stolicy. Katedra powstała na początku XX wieku. Jej nowe witraże pokazują aberrację Ameryki.

W Katedrze Narodowej odsłonięto 23 września nowe witraże poświęcone „sprawiedliwości rasowej”, które zastąpiły dawne okna o tematyce dotyczącej amerykańskiej Konfederacji. Poprzednie witraże były poświęcone generałom Konfederatów – Robertowi E. Lee i Thomasowi „Stonewall” Jacksonowi. Zostały zdjęte na fali ruchu Black Lives Matters.

REKLAMA

Teraz w katedrze Kościoła episkopalnego mają nową parę witraży zatytułowaną „Teraz i na zawsze”, wykonane przez artystę Kerry’ego Jamesa Marshalla. Ich tematyka skupia się na „sprawiedliwości rasowej”. Przedstawiają grupę manifestantów maszerujących w różnych kierunkach i trzymających duże transparenty z napisami „Sprawiedliwość” itp.

Ks. Randolph Marshall Hollerith, dziekan katedry, tłumaczył na ceremonii odsłonięcia, że nowe witraże „mówią o takich wartościach jak sprawiedliwość i uczciwość oraz o ciągłej walce o równość wszystkich dzieci Bożych”.

Artysta Kerry James Marshall dodał, że „obecność Czarnych w świecie sztuki nie podlega negocjacjom”, a poprzednie wizerunki „były obraźliwe i stanowiły barierę dla posługi w tej katedrze”. Miały „opowiadać fałszywą narrację, wychwalając dwie osoby, które walczyły o utrzymanie instytucji niewolnictwa”. Trochę zapomniano, że były też symbolem pojednania Ameryki. Zastąpiono je innym „pojednaniem”, które jednak wydaje się być kapitulacją…

Flagi Konfederacji z witraży usunięto w 2016 r., a same okna w 2017 r. Katedra rozpoczęła także poszukiwania nowych ilustracji. W 2021 roku wybrano Kerry’ego Jamesa Marshalla na artystę, którego zadaniem jest stworzenie okien o tematyce sprawiedliwości rasowej. Marshall poświęcił swoją karierę ilustrowaniu życia Czarnych.

REKLAMA